Malowanie proszkowe to gwarancja idealnej powłoki

2 lip
serwis samochodowy w rzeszowie

Malowanie proszkowe to gwarancja idealnej powłoki

Malowanie proszkowe – na czym ono polega?

Malowanie proszkowe ostatnimi laty jest bardzo popularną metodą w branży lakiernictwa. Często z takim określeniem mamy styczność na przykład w sklepie budowlanym przy zakupie wybranych części konstrukcji metalowych. Ponadto równie powszechnie lakierowanie proszkowe stosowane jest w procesie renowacji felg, czy też przy malowaniu poszczególnych elementów pojazdów. Najkrócej ujmując, technika ta polega na nakładaniu naelektryzowanych cząsteczek farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą czyli metal. I to właśnie dzięki siłom elektrostatycznym nałożona warstwa utrzymuje się na lakierowanej powierzchni. Jest to proces uważany za najbardziej efektywną metodę malowania powierzchni metalowych.

Malowanie proszkowe – metoda natrysku elektrostatycznego

Natrysk elektrostatyczny czyli metoda wysokonapięciowa to jedna z dwóch technik stosowanych podczas malowania proszkowego. Drugą z nich jest natrysk elektrokinetyczny, inaczej metoda triboelektryzacji. W procesie natrysku elektrostatycznego nanoszone drobinki przy pomocy prądu o stałym napięciu i natężeniu ładują się ujemnie. Natomiast powierzchnie, które przeznaczone są do lakierowania posiadają ładunek dodatni. Tak więc w momencie natrysku wytwarzane jest pole elektrostatyczne. Dzięki niemu cząsteczki farby idealnie przylegają do powierzchni i tworzą na niej powłokę lakierniczą. Dodatkową zaletą dla elementów o małych rozmiarach jest jednoczesne malowanie natryskiem obu ich stron. Następnie pokryte farbą detale są nagrzewane do temperatury ok. 140-200°C. W takich oto warunkach proszek ulega stopieniu i zachodzi reakcja polimeryzacji.

Farby stosowane w malowaniu proszkowym

Farby proszkowe służące do malowania proszkowego są substancjami termoutwardzalnymi na bazie polimerów. W ich skład wchodzi żywica albo mieszanka żywic, oczywiście pigmenty, wypełniacze, a także odpowiednie dodatki uszlachetniające. Nie zawierają one natomiast rozpuszczalnika, tak jak znane nam powszechnie farby tradycyjne. Do najczęściej spotykanych farb proszkowych należą farby:

epoksydowe – dzięki którym możemy zapewnić trwałą twardą i odporną na czynniki chemiczne i mechaniczne lakierowaną powłokę.

poliestrowe dosyć popularne w lakiernictwie sprzętu ogrodniczego, pojazdów jednośladowych czy innych narażonych na szkodliwe czynniki atmosferyczne.

poliestrowo-epoksydowe szczególnie polecane do powierzchni narażonych na przegrzewanie.

Kolory farb proszkowych można dobierać według palety RAL. Jest to międzynarodowy wzornik kolorów, który znajduje swoje zastosowanie zarówno w przemyśle, budownictwie, motoryzacji jak i pracach dekoracyjnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż formuła farb proszkowych oraz ogólne technologia malowania proszkowego wciąż są udoskonalane. Dlatego na pewno w niedługiej przyszłości możliwe będzie uzyskiwanie jeszcze bardziej perfekcyjnych powłok.

Malowanie proszkowe – bezpieczeństwo, oszczędność i inne zalety

O tym jak bardzo efektywne jest lakiernictwo proszkowe w porównaniu z metodami tradycyjnymi (na mokro) z pewnością przekonał się już niejeden klient. A niewątpliwie najwięcej na ten temat wiedzą sami pracownicy lakierni proszkowej, którzy pracują w tej branży i mogą się pochwalić niemałym doświadczeniem. Do podstawowych zalet malowania proszkowego bezdyskusyjnie można zaliczyć:

– idealne maskowanie niedokładności obróbki mechanicznej dzięki odpowiedniej grubości powłoce;

– znakomita odporność malowanych elementów na działanie czynników, mechanicznych, chemicznych, jak również atmosferycznych;

– oszczędność czasu, gdyż nie trzeba czekać, aż nadmiar farby ocieknie z powierzchni;

– estetyczne, gładkie i jednolite powłoki bez ryzyka nieładnych zmarszczeń i pęknięć;

– bezpieczeństwo przeprowadzanego procesu, brak szkodliwego działania na środowisko oraz brak generowania odpadów;

– wszechstronne zastosowanie i długoletnia trwałość malowanych powierzchni.

Wadą natomiast jest specjalny sprzęt, jaki należy posiadać do malowania proszkowego. Jeśli takim nie dysponujemy należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

o Autorze

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne