Przegląd auta przed zimą

28 wrz
Przegląd auta przed zimą

Przegląd auta przed zimą

Przegląd auta to nie tylko zalecenie, ale przede wszystkim obowiązek!

Przegląd auta jest niezwykle ważną czynnością, o której nie powinni zapominać właściciele i kierowcy pojazdów mechanicznych. Warto pamiętać, aby czynić to systematycznie, szczególnie przed sezonem zimowym i oczywiście po zimie również. Ta pora roku nie da się ukryć, jest czasem wyjątkowo trudnym na polskich drogach. Dlatego też sprawny samochód poza umiejętnościami kierowcy bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Dlaczego warunki zimą są zdecydowanie bardziej trudne? Odpowiedź jest oczywista. Ponieważ mamy do czynienia przede wszystkim ze śliską nawierzchnią, jak również krótszym dniem, co oznacza, że częściej podróżujemy po zmroku. Ponadto niskie temperatury także mogą przyczynić się do większych problemów z odpaleniem maszyny. Sprawdźmy zatem które najważniejsze części lub podzespoły w aucie powinny podlegać szczególnej kontroli.

Przegląd auta przed sezonem zimowym – opony i akumulator

Na pierwszą myśl, kiedy rozważamy przygotowanie auta do zimy, przychodzi nam zapewne wymiana opon. Zalecana głębokość bieżnika w tym sezonie wynosi 3,5 mm. Poniżej tej wartości opony stwarzają większe ryzyko wypadku na drodze. Dodatkowo poza wspomnianą głębokością bieżnika bardzo ważny jest fizyczny stan ogumienia. W szczególności chodzi o to, aby nie były one uszkodzone, sparciałe i popękane. Podobnie na właściwości opon wpływa ich wiek, gdyż ulegają one szybszemu zużyciu, nawet jeżeli wcześniej nie były eksploatowane w znacznym stopniu. Nie zapominajmy też o fakcie, że wraz ze spadkiem temperatury powietrza maleje ciśnienie w kołach, dlatego należy je systematycznie kontrolować. Kolejnym punktem jest na pewno akumulator, bez którego pojazd po prostu nie ruszy z miejsca. Toteż warto sprawdzić za pomocą odpowiedniego testera, na przykład na warsztacie samochodowym, stan naładowania baterii i jej moc rozruchową. A przy okazji dokonać kontroli instalacji elektrycznej w pojeździe.

Co jeszcze warto sprawdzić przed zimą?

Dodatkowo priorytetowej kontroli podlegać powinny świece żarowe znajdujące się w autach z silnikami Diesla i świece zapłonowe w autach z silnikami benzynowymi. Rzućmy także okiem w sezonie jesiennym na stan przewodów wysokiego napięcia, czy aby nie powodują przebicia. Ważne jest także na czas zimy odpowiednie ustawienie świateł i wymiana wycieraczek, jeżeli ich stan nie jest odpowiedni. Pamiętajmy, że zimą zużywają się one szybciej ze względu na lód i osiadający na szybach szron. I na pewno mechanicy zwrócą także naszą uwagę na hamulce (klocki, tarcze i płyn), zawieszenie oraz układ chłodzenia.

o Autorze

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne