Aktualności

29 Paź
warsztat samochodowy 3car

Opony całoroczne

Opony całoroczne

Wielkimi krokami zbliż się zima, a wraz z nią konieczność wymiany opon z letnich na zimowe.  Ostatnimi laty zimowa aura nas rozpieszczała i niektórzy wręcz przejeździli cały rok na letnich oponach. Jednak większość z nas podchodzi do sprawy bezpieczeństwa na drodze bardziej profesjonalnie i w nadchodzącym miesiącu karnie ustawi się w kolejce do zmiany opon. Nasz warsztat samochodowy 3car notuje coraz więcej chętnych na zmianę opon na całoroczne.  I to nie tylko dlatego, że klientom nie chce się stać dwa razy w roku w kolejkach do wymiany opon.  Wielosezonowe opony posiadają coraz lepsze parametry i ich zakup jest coraz bardziej ekonomiczny. Pokutuje wciąż opinia, że opona całoroczna nigdy latem nie będzie tak dobra jak letnia, ani zimą nie sprawdzi się tak jak zimowa. Sprawdźmy zatem, jak to jest.

Opony zimowe, letnie i całoroczne

Czym opony różnią się między sobą? Przede wszystkim rodzajem gumy z jakiej są wykonane i rzeźbą bieżnika. Te cechy, różne u poszczególnych opon, warunkują odpowiednią przyczepność w warunkach zimowych i letnich. Wpływają też na drogę hamowania, wielkość spalania i oczywiście komfort jazdy. Guma z jakiej wykonane są opony letnie, w temperaturze poniżej 7°C twardnieje, przez co traci swoje właściwości przyczepne. Natomiast opony zimowe wykonane są z mieszanki bardziej elastycznej. Niskie temperatury nie wpływają na zmianę tej elastyczności, co gwarantuje dobrą przyczepność. Jednak w wyższych temperaturach guma nadmiernie mięknie i szybciej się zużywa. W założeniu opony całoroczne to kompromis między cechami opon zimowych i letnich. Skład mieszanki gumowej modyfikowany jest tak, by zapewnić właściwości pośrednie między oponami letnimi a zimowymi. Opony całoroczne są miększe od letnich i twardsze od zimowych. Bieżnik opon wielosezonowych jest mniej agresywny niż zimowych, ale jednocześnie mają one więcej lameli niż opony letnie.

Dla kogo opony całoroczne?

Opony całoroczne to ekonomiczne rozwiązanie dla tych kierowców, którzy preferują spokojniejszy styl jazdy. Jeśli posiadają samochody o stosunkowo małej mocy silnika i pokonują rocznie średnio 5-6 tyś. kilometrów, to wybór dla nich.  A jeśli jeszcze poruszają się w obszarach miejskich, gdzie warunki drogowe są lepsze, to opony całoroczne są wręcz polecane. Kierowcy nie muszą  pamiętać wtedy o sezonowych zmianach opon, ale muszą mieć na uwadze  ograniczenia opon sezonowych i dostosować do nich styl jazdy, by była ekonomiczna i przede wszystkim bezpieczna.

2 Paź
dowod rejestracyjny

Dowód rejestracyjny i OC

Dowód rejestracyjny i OC- jazda bez dokumentów

1 października 2018r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, zwalniająca kierowców z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Wszelkie dane zawarte w tych dokumentach znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK. Dostęp do niej on-line mają odpowiednie służby: Policja, Straż Miejska czy Inspekcja Transportu Drogowego. Dowód rejestracyjny i OC możemy zostawić w domu:)

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC, ale zawsze z prawem jazdy i dowodem osobistym

Do tej pory za brak dowodu rejestracyjnego i OC w trakcie kontroli mogliśmy otrzymać mandat w wysokości 50 zł za każdy brakujący dokument. Od 1 października 2018r. nie mamy obowiązku wozić ze sobą tych dokumentów. Nadal jednak musimy mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Za ich brak w razie kontroli mandat otrzymamy na pewno.

Dowód rejestracyjny- zatrzymanie i zwrot

Nowelizacja ustawy zmienia także sposób zatrzymania dowodu rejestracyjnego i jego zwrotu. Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że pojazd nie spełnia wymagań dotyczących stanu technicznego, wymogów ochrony środowiska lub w jakikolwiek sposób zagraża bezpieczeństwu i porządkowi ruchu drogowego, policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny. Do tej pory robił to, fizycznie zabierając ten dokument. Teraz wystarczy, że wprowadzi dane o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierowca otrzyma pokwitowanie. Uprawnia ono jak dotychczas do używania pojazdu przez 7 dni, do momentu usunięcia przyczyny zatrzymania dowodu. Zwrot dokumentu także zostaje tylko odnotowany w systemie informatycznym, przez odpowiedni organ (np. urząd miasta).

Potwierdzenie polisy OC w razie kolizji lub stłuczki

W przypadku kolizji lub stłuczki, gdy nie ma fizycznie poszkodowanych i nie ma wątpliwości w ustaleniu winowajcy, nadal można poprzestać na spisaniu oświadczenia dla celów odszkodowawczych. Nie mając w ręce polisy OC sprawcy, na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego łatwo sprawdzimy, czy pojazd o danej rejestracji posiada ważną polisę OC. Znajdziemy tam jej numer i dane towarzystwa ubezpieczeniowego, czyli wszystko, czego potrzebujemy do sporządzenia oświadczenia.

Kiedy  dowód rejestracyjny jest niezbędny

Pamiętajmy, że dowód rejestracyjny w papierowej formie nadal niezbędny jest podczas wizyty na corocznym przeglądzie technicznym samochodu, przy sprzedaży auta, jak również podczas wyjazdu za granicę.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia o sprawnym działaniu CEPiK-u, ale nauczeni doświadczeniem radzimy wciąż mieć ze sobą dowód rejestracyjny i potwierdzenie OC, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas. Tak na wszelki wypadek…

27 Wrz
3car chip tuning

Chip tuning

Chip tuning

W naszej ofercie warsztatowej chip tuning cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Jeśli wymagasz od swojego samochodu maksymalnych osiągów i efektywnego spalania, zapraszamy na chip tuning do naszego warsztatu.

Silnik Twojego samochodu może więcej, niż mówi Ci to producent i sprzedawca w salonie. Podawane w katalogach parametry osiągów to zaledwie 60% ich rzeczywistych możliwości. Według producenta ma to ochronić silnik przed nadmierną eksploatacją i zbyt szybkim zużyciem jego i pozostałych komponentów. Jeśli jednak chcemy podkręcić nieco osiągi naszego auta, poprawić dynamikę i komfort jazdy, bezpiecznie możemy to osiągnąć dzięki chip tuningowi.

Chip tuning- co to?

Chip tuning to uwolnienie rezerw mocy tkwiących w silniku Twojego samochodu poprzez elektroniczne modyfikacje w fabrycznym oprogramowaniu jednostki napędowej. Pozwala to na zwiększenie momentu obrotowego,  przyrost mocy silnika nawet o kilkadziesiąt procent, obniżenie spalania, poprzez poprawę jego efektywności. W efekcie możemy naszym samochodem jeździć szybciej i dynamiczniej a w efekcie także bezpieczniej.

Na czym polega chip tuning?

Sam proces podrasowania silnika za pomocą chip tuningu polega na ingerencji w oprogramowanie sterujące pracą jednostki napędowej. Możemy tu zmienić dawkę podawanego paliwa, maksymalne dopuszczalne obroty silnika czy kąt wyprzedzenia zapłonu (wtrysku w dieslach). Stosujemy dwa sposoby tuningowania: poprzez wgranie nowego oprogramowania wprost do sterownika silnika lub zastosowanie Power Boxa wpinanego w instalację elektryczną auta (stosowany częściej w samochodach będących wciąż na gwarancji producenta). Każdy proces chip tuningu przeprowadzany jest po uprzedniej ocenie stanu technicznego samochodu. Każdy z układów samochodu musi być w pełni sprawny, aby podniesienie osiągów auta nie przeciążyła żadnego z nich. Ocena stanu technicznego i aktualnych osiągów przeprowadzana jest na profesjonalnej hamowni. Dobór modyfikowanych parametrów silnika odbywa się z uwzględnieniem szacunkowego zużycia każdego z poszczególnych układów, gdyż nowe osiągi muszą być przystosowane do stanu technicznego auta. Pozwala to na poprawę bez ryzyka przeciążenia któregokolwiek z układów. Profesjonalnie przeprowadzony proces jest gwarancją bezpiecznej jazdy.

Dla kogo chip tuning?

Każdy posiadacz w pełni sprawnego auta z silnikiem benzynowym czy dieslem może przeprowadzić taką modyfikację, by cieszyć się z bardziej dynamicznej i efektywnej jazdy. Pamiętać trzeba o tym, że samochód mający większe osiągi wymaga większej dbałości o stan techniczny, jakość paliwa i stosowanych olejów, regularnych  przeglądów.

10 Wrz
wycieraczki

Wycieraczki

Wycieraczki – kiedy wymienić, jak dbać?

Nadchodzi jesień i rzadko rozpieszcza nas słoneczną pogodą, częściej serwując pochmurne, dżdżyste, deszczowe a czasem ulewne dni. W takim dniu dobra widoczność to podstawa dla bezpiecznej jazdy. Jazda w strugach deszczu nie należy ani do przyjemnych, ani bezpiecznych. Zalana deszczem szyba, oślepiające światła nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów, rozmyty obraz, to gotowy przepis na wypadek… Dlatego tak ważne są sprawne  i wydajne wycieraczki. Sprawdźmy przed sezonem jesienno- zimowym, w jakim są one stanie i czy nie wymagają naprawy lub wymiany.

Dobre wycieraczki = dobra widoczność = większe bezpieczeństwo jazdy

Wycieraczki wymieniamy stosunkowo rzadko, rzadziej niż powinniśmy. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prozaiczny: rzadko psują się nagle, a zużywają się stopniowo, a nasz wzrok przyzwyczaja się do pogarszającej się stopniowo przejrzystości szyb, uznajemy to za normalne i jedziemy dalej.

Jak często wymieniać wycieraczki?

Eksperci radzą, by wycieraczki wymieniać raz do roku, a jeśli zauważymy wcześniej ślady ich zużycia w postaci smug na szybie i charakterystycznych pisków i skrzypienia- to nawet częściej. Czasem wystarczy konserwacja, by poprawić efekty ich działania: przeczyszczenie przegubów, piór, dokładne umycie szyby, przeczyszczenie dyszy spryskiwaczy, by więcej płynu lądowało na szybie, pomagając wycieraczkom efektywnie usunąć zabrudzenia. Najlepiej wymienić wycieraczki przed okresem jesienno- zimowym, bo wtedy sprawne są najbardziej potrzebne.

Zużycie wycieraczek

Zima to szczególnie ciężki okres dla wycieraczek. Często nasze nieumiejętne postępowanie doprowadza do szybszego zużycia piór wycieraczki. Główne nasze grzechy to:

– włączanie wycieraczki na oszronionych i oblodzonych szybach, nie dosyć, że niszczy to pióra, to uszkodzić można także silniczek, spalić bezpiecznik…

– używanie kiepskiej jakości płynów do spryskiwaczy, które robią więcej szkody niż pożytku, nie rozpuszczają brudu i zamiast oczyszczać szybę, tylko rozsmarowują powstałą breję na szybie.

– pozostawienie wycieraczek na szybie w mroźne dni – wycieraczki przymarzają, a próba ich uruchomienia często kończy się mechanicznym uszkodzeniem.

– nadmierne zabrudzenie szyby, nawet najlepsze wycieraczki nie poradzą sobie z zaschniętym błotem i piaskiem…

Jak dbać o wycieraczki?

Kauczukowe pióra wycieraczek są podatne na mechaniczne uszkodzenia przez tarcie po suchej powierzchni, dlatego nigdy nie używaj wycieraczek „na sucho”. Zawsze używaj płynu do spryskiwaczy dobrej jakości i w dużej ilości, by usunąć także piasek, który może uszkodzić pióra i porysować nam szybę.

Regularnie myjmy szyby naszego samochodu, nie dopuszczajmy do nadmiernego ich zabrudzenia błotem, kurzem, czy piaskiem. Zapewnimy tym sobie nie tylko dłuższe życie wycieraczek, ale przede wszystkim lepszą widoczność- rzecz nie do przecenienia…

Pokryte szronem i lodem szyby najpierw oczyśćmy przez skrobanie lub zastosowanie odmrażacza. Dopiero po usunięciu śniegu i lodu możemy uruchomić wycieraczki.

Nie dopuszczajmy do przymarznięcia wycieraczek do szyby, wystarczy je podnieść na czas postoju.

Sprawne wycieraczki to niepozorny, ale bardzo istotny element zwiększający nasze bezpieczeństwo na drodze. Dbajmy więc o nie by nic nie „przysłoniło” nam przyjemności z jazdy.

23 Lip
klocki hamulcowe

Kiedy wymienić klocki hamulcowe w aucie?

Klocki hamulcowe w samochodzie to element tarczowego systemu hamulcowego, powszechnie używanego nie tylko w przypadku aut, ale i w motocyklach. Jak każdy element eksploatacyjny i dodatkowo pracujący w trybie ciernym, tak i klocki podlegają stosunkowo szybkiemu zużyciu i po pewnym czasie należy je wymienić na nowe.

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów w samochodzie, a jeżeli weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo podróżowania, to najważniejszy. Elementem układu hamulcowego, który zużywa się w trakcie eksploatacji samochodu, są m.in. klocki hamulcowe. Kiedy należy je wymienić na nowe?

Na czym polega rola klocków hamulcowych?

Klocki hamulcowe to podstawowy i kluczowy zarazem element układu hamulcowego samochodu. To podzespół hamulca tarczowego, który składa się z okładziny ciernej, która współdziała z tarczą hamulcową. Klocki hamulcowe wraz z tarczami hamulcowymi odpowiadają za hamowanie auta. Niesprawne klocki to ryzyko, że droga hamowania znacznie się wydłuży lub do hamowania nie dojdzie w ogóle, co grozi wypadkiem lub kolizją.

Kiedy klocki należy uznać za zużyte?

Plusem nowych klocków hamulcowych jest fakt, że wyposaża się je w czujniki zużycia – akustyczne lub elektryczne. Gdy poziom wyeksploatowania klocków zbliży się do minimum, kierowca zostanie o tym poinformowany. To najlepszy sygnał do tego, by wymienić klocki hamulcowe na nowe.

Uwaga: By być pewnym bezpieczeństwa własnego i pasażerów, właściciel pojazdu powinien podchodzić do wskazań czujników z dystansem. Czujniki mogą bowiem zawieść. Dlatego najlepiej będzie sprawdzić stan klocków hamulcowych w warsztacie lub samodzielnie – graniczna grubość okładziny ciernej oscyluje na poziomie 1,5 mm.

Po upływie jakiego czasu wymienić klocki?

Teoretycznie klocki hamulcowe wymienia się po przejechaniu około 25 tys. kilometrów. Nie ma tu jednak reguły. Poruszając się po dobrej jakości drogach, trwałość klocków może zwiększyć się niemal dwukrotnie. Ponadto wiele zależy także od stylu jazdy samego kierowcy. Dlatego najlepiej jest poczekać na wskazania czujników lub regularnie kontrolować stan okładzin ciernych.

Po klocki hamulcowe zapraszamy do naszego sklepu z częściami. Posiadamy szereg markowych produktów w atrakcyjnych cenach, kompatybilnych z większością marek samochodów. Wymiana w naszym warsztacie samochodowym nie pociągnie za sobą wysokich kosztów – dlatego również zachęcamy do skorzystania z tej usługi.

9 Lip
jaki olej silnikowy do używanego samochodu

Olej silnikowy do używanego samochodu. Jak wybrać?

Zakup samochodu to zawsze poważna decyzja. Trudności może sprawić przede wszystkim kupno samochodu używanego. Nigdy nie będziemy przecież pewni, czy auto było prawidłowo serwisowane, a ponadto możemy mieć problem np. z dobraniem oleju silnikowego. No właśnie, jak dobrać olej do auta używanego, jeżeli nie mamy pewności jaki był stosowany wcześniej?

Podstawowy dylemat każdego kierowcy to czy olej syntetyczny będzie nadawał się do starszego, mocno wyeksploatowanego samochodu? Powszechna opinia głosi, że nie powinno się syntetyku używać w przypadku starszych modeli aut. Czy słusznie? Cóż, syntetyków używa się już od ponad 20 lat, więc ciężko się z tym zgodzić.

Kiedy nie stosować oleju syntetycznego?

Z oleju do silnika syntetycznego należy zrezygnować, gdy dotychczas do silnika samochodowego stosowany był olej mineralny – po prostu zawsze zaleca się pozostać przy tym samym oleju silnikowym, by utrzymać wszelkie parametry silnika spalinowego na optymalnym poziomie.

Jaki olej silnikowy wybrać?

Przy wyborze oleju silnikowego należy zawsze kierować się zaleceniami producenta. Konkretne informacje znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu – tj. wszystkie rodzaje oraz typy olejów, które będą odpowiednie dla silnika oraz interwały wymian. Podczas wyboru warto ponadto kierować się markowymi produktami od sprawdzonych firm – np. oleje Castrol.

Nie wiesz jaki olej stosowano dotychczas?

Nie zawsze wiemy jaki olej silnikowy był stosowany dotychczas. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to lepiej mimo wszystko użyć syntetyku. Stosując syntetyk, jeżeli robił to także poprzedni właściciel, nie pogorszymy pracy jednostki napędowej. Z kolei, gdy wcześniej używany był olej mineralny, to dolanie syntetyka nie powinno jednostce zaszkodzić. Użycie syntetyku będzie po prostu bezpieczniejsze.

Boisz się, że cokolwiek zepsujesz? Zachęcamy do kontaktu – pomożemy w doborze odpowiedniego oleju do silnika. W naszym sklepie posiadamy szereg markowych olejów silnikowych i z pewnością doradzimy, który wybrać.

25 Cze

Akumulator w czasie upałów. Na co uważać? Kiedy wymienić?

Problemy z akumulatorem podczas zimowych mrozów to typowy problem większości polskich kierowców. Akumulator samochodowy nie lubi niskich temperatur – to pewne. A jak jest w przypadku temperatur wysokich? Kłopoty z akumulatorem mogą niestety dopaść nas np. w trakcie wakacyjnej podróży, zwłaszcza podczas tych największych upałów. Przegrzany akumulator to problem niemały. Na co uważać, by do przegrzania nie doszło?

Poziom elektrolitu. Kiedy go sprawdzałeś?

Prawidłowy poziom elektrolitu w akumulatorze to podstawowy aspekt jego eksploatacji. Podczas dużych upałów poziom elektrolitu może bardzo szybko się obniżyć na skutek parowania wody. Postój w korku czy też jazda samochodem w wyjątkowo gorący dzień sprawią, że woda zawarta w elektrolicie po prostu wyparuje, co przełoży się na zanik mocy akumulatora a nawet jego trwałego uszkodzenia.

Elektrolit pozbawiony wody stosunkowo szybko zakwasza się, przez co dochodzi do zasiarczenia akumulatora. Taki proces stosunkowo często jest nieodwracalny i powoduje uszkodzenie baterii. Dlatego współczesne akumulatory wyposaża się w wskaźniki, dzięki którym jesteśmy informowani odnośnie problemów oraz konieczności uzupełniania elektrolitu.

Czym uzupełnić ubytek elektrolitu?

Tradycyjne akumulatory uzupełnia się przy pomocy wody destylowanej. Dlatego zanim wybierzemy się w podróż samochodem warto wyposażyć bagażnik w butelkę wody destylowanej. Może się okazać nieoceniona. Inaczej sprawa ma się w przypadku baterii bezobsługowych. Taki akumulator nie wymaga uzupełniania elektrolitu i w razie niskiej mocy należy go po prostu doładować poprzez podłączenie do prostownika.

Dlaczego należy pozbyć się osadu na klemach i kablach?

Niezależnie od rodzaju akumulatora należy pozbyć się osadu na klemach i kablach. Na zanieczyszczeniach powstaje duży opór, z którym bateria może sobie po prostu nie poradzić. Dlatego przed każdym dalszym wyjazdem warto oczyścić klemy i kable z wszelkich nalotów. Wystarczy szczotka i płyn a droga będzie znacznie bezpieczniejsza.

Kiedy wymienić akumulator?

Trwałość akumulatora wynosi obecnie kilka lat. Po pewnym czasie warto więc po prostu profilaktycznie wymienić akumulator na nowy. Innym sposobem będzie poczekać aż bateria po prostu odmówi posłuszeństwa. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji samochód może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanej chwili.

Po akumulatory samochodowe od najlepszych marek na rynku zapraszamy do naszego sklepu z częściami do samochodów. Ponadto w ramach naszych usług warsztatowych oferujemy wymianę akumulatora w bardzo atrakcyjnej cenie.

 

11 Cze

Filtr kabinowy – wymiana przed wyjazdem na wakacje

Każdy wyczekuje upragnionego urlopu i wyjazdu na wakacje. Nadal wiele osób na wakacje decyduje się jechać samochodem. Niestety podczas podróżowania autem można napotkać pewne nieprzyjemności, a przede wszystkim jeżeli nie dopilnujemy okresowej wymiany poszczególnych części. Do takich podzespołów należy zaliczyć filtr kabinowy. By jazda była komfortowa i bezpieczna należy go koniecznie wymienić przed wakacyjnym wyjazdem.

Zacznijmy od tego, że niesprawny filtr kabinowy naraża kierowcę i pasażerów na nieprzyjemne odczucia. Szkodliwe substancje mogą doprowadzić do kichania, kataru a nawet łzawienia. W przypadku alergików symptomy będą jeszcze bardziej męczące – już o astmatykach nie wspominając. Wymiana filtra kabinowego pozwoli tego uniknąć.

Rola filtra kabinowego

Filtr kabinowy ma zatrzymać wszelkie szkodliwe pyły. Dotyczy to zarówno alergenów i pyłów, jak i drobnych cząsteczek asfaltu oraz nieprzyjemnych zapachów, które mogą przedostawać się do wnętrza samochodu. Filtr, który działa skutecznie pozwala tym samym skupić się kierowcy na prowadzeniu auta. Kierowca nie jest zmęczony, nie dręczą go bóle głowy, reakcje alergiczne. Jednym słowem bezpiecznie, a dodatku także komfortowo.

Wymieniaj filtr kabinowy regularnie

Filtr kabinowy nie należy do drogich. Dlatego tym bardziej warto wymieniać go regularnie, okresowo i nie odwlekać wymiany w czasie. Bagatelizowanie wymiany niczemu dobremu nie służy. Pamiętajcie, że im dłużej filtr kabinowy nie jest wymieniany, tym więcej bakterii gromadzi się w nawiewach i tym samym pogarsza się powietrze w samochodu.

Jakiego producenta wybrać?

Najpierw zwróćmy uwagę na fakt, że wymiana filtra kabinowego powinna być standardem przynajmniej raz w roku. Kupując nowy filtr kabinowy warto korzystać z oferty zaufanych marek tak jak m.in Filtron, Denckermann, Knecht Filter.

Na koniec jeszcze drobna uwaga. Pamiętajcie, że macie do wyboru zwykły filtr kabinowy lub ten z węglem aktywnym, który charakteryzuje się lepszą skutecznością. Filtry kupicie oczywiście w naszym sklepie internetowym. Nie zapominajcie, że oferujemy także jego wymianę.

18 Kwi

Olej silnikowy, rodzaje filtrów oleju i ich działanie

Olej silnikowy jest siłą napędową silnika w samochodzie lub ciężarówce (lub motocyklu, łodzi, samolotu, ciągniku itp.). Ponieważ olej krąży w silniku, zbiera wszelkie zanieczyszczenia (w prostych słowach, brud). Ten brud może oczywiście uszkodzić twój silnik. Z czasem brud ten może doprowadzić do śmierci silnika.

Wczesne silniki spalinowe nie używały filtrów olejowych i, w połączeniu z niską jakością oleju dostępnego w tym czasie, pojazdy wymagały częstych zmian oleju. Ostatecznie opracowano pierwszy pełny system filtracji oleju. Zasadniczo, ten układ pozwolił na przepływ oleju przez filtr, zanim dotarł do krytycznych elementów roboczych wewnątrz silnika.

Do tej pory było tak dobrze, ale było (i wciąż jest) duże zastrzeżenie: Ogromna większość ciśnieniowych systemów smarowania znajdujących się w silnikach spalinowych zawiera jakąś formę obejścia filtra, aby chronić silnik przed głodem w pewnych okolicznościach. Dobrym przykładem jest bardzo zimna pogoda. W takiej sytuacji, jeśli olej jest zbyt gęsty, można ominąć filtr. Olej może również ominąć filtr, gdy filtr jest podłączony. Z tego powodu olej nie jest czasami filtrowany, nawet gdy silnik jest wyposażony w pełnoprzepływowy filtr oleju.

Podczas pracy olej wchodzi do filtra oleju przez szereg małych otworów na zewnętrznej krawędzi kołnierza bazowego. Olej jest następnie kierowany przez filtr, co ostatecznie powoduje wyjście do silnika przez duży centralny otwór. Większość nowoczesnych filtrów olejowych jest wyposażona w zawór przeciwzwrotny. Jest to często jakaś forma gumowej membrany, która zakrywa otwory w kołnierzu podstawy. Membrana zostaje odsunięta na bok, gdy olej wchodzi do obudowy filtra. Gdy silnik nie pracuje, gumowa membrana zakrywa otwory. Oczywiście, zawory przeciwzwrotne utrzymują olej w filtrze. Z kolei zapobiegają rozruchowi silnika na sucho (gdy silnik jest uruchamiany bez oleju).

Wczesne projekty filtrów oleju

Wczesne konstrukcje filtrów oleju opierały się na wymiennym elemencie zamontowanym wewnątrz metalowej obudowy. Podczas wymiany filtra zdjęto obudowę, wyrzuciłem element, oczyściłem obudowę, dodano nowy filtr i ponownie zamontowałem zespół do silnika. Do połowy XX wieku popularność zyskały filtry spin-on. Tutaj element filtrujący i wkład są niezależne. Po prostu usuwasz prace, wyrzucasz je i przykręcasz nowy filtr podczas procesu wymiany oleju. Dzisiaj nastąpił powrót do wcześniejszego projektu filtra oleju. W tym układzie olej jest filtrowany przez element znajdujący się w oddzielnej obudowie, ponieważ wymienny element filtrujący może być bardziej przyjazny dla środowiska niż filtr zakrzywiony. Należy pamiętać, że dzisiejsze pojazdy silnikowe wymagają znacznie mniej zmian oleju niż te z przeszłości.

Dzisiejsze rodzaje filtrów oleju

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów filtrów olejowych, a istnieje prawdopodobnie równie duża liczba testów, w których różne filtry są odcinane i diagnozowane. Prawdą jest, że wszystkie filtry oleju nie są sobie równe. Najważniejsze: zwykle dostajesz to, za co płacisz.

Ale czy istnieją rzeczywiste różnice między standardowymi filtrami, wysokowydajnymi filtrami, filtrami wyścigowymi i filtrami syntetycznymi? Absolutnie. Musisz najpierw rozważyć misję pojazdu mechanicznego.

Papier czy plastik?

Niektóre filtry są wykonane z syntetycznych materiałów filtracyjnych. Mówi się, że materiały syntetyczne są w stanie wychwytywać małe zanieczyszczenia w dłuższym czasie. Dodatkowo niektóre filtry syntetyczne zawierają specjalne mieszanki gumowe do uszczelek i zaworów zwrotnych.

Więc co jest właściwe dla twojego samochodu, ciężarówki, motocykla lub innego pojazdu wyposażonego w silnik spalinowy? Odpowiedź brzmi: to zależy. Naprawdę musisz dokładnie przestudiować specyfikacje każdego filtra, aby określić przydatność do konkretnego zastosowania. Jeśli pojazd jest nowszy, należy również poważnie rozważyć gwarancję. Niektóre filtry mogą nie zostać uznane za zgodne przez producenta pojazdu i jest to ważne, jeśli chodzi o roszczenie gwarancyjne.

W rzeczywistości możesz pomyśleć dwa razy, zanim użyjesz wysokiej jakości oleju syntetycznego i wysoko wydajnego filtra oleju w rozdrabniaczu do mielenia. Podobnie nie ma sensu używanie najtańszego oleju i filtra w kolekcjonerskim Ferrari. Ostatecznie wybór filtra przypomina wybór oleju. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do pojazdu i portfela.

12 Kwi
Jak działają hamulce samochodowe i jak je konserwować - 3car.pl

Jak działają hamulce samochodowe i jak je konserwować

Nie ma wątpliwości: silniki są seksowne, a hamulce nie. Silniki przyciągają całą uwagę, a hamulce są pokryte pyłem. Ale jeśli chcesz jeździć z dzisiejszymi prędkościami – lub po prostu chcesz jeździć bezpiecznie – hamulce są tym, o co w tym wszystkim chodzi.

Co robią hamulce? Większość ludzi myśli, że hamulce zatrzymują samochód. Źle! To tarcie opon o drogę, która spowalnia i zatrzymuje samochód – hamulce samochodowe faktycznie powstrzymują koła przed obracaniem.Ponieważ większość nowoczesnych samochodów używa wyłącznie hamulców tarczowych, będziemy ignorować hamulce bębnowe dla tego artykułu. Aby uprościć rzeczy, nie przejdziemy również do hamulców z przeciwblokadą.

Hamulce tarczowe składają się takich elementów jak:

Tarcze hamulcowe

Klocki hamulcowe

Przewody hamulcowe

Cylinderek hamulcowy

Zacisk i jego elementy

Hamulec tarczowy ma płytę tarczopodobną (zwaną również wirnikiem) zamocowaną do koła. Płyta ta jest ściskana przez klocki hamulcowe wewnątrz zacisku, w podobny sposób, jak można ściśnąć obracającą się płytkę między kciukiem i palcami, aby zwolnić.Klocki hamulcowe składają się z dwóch warstw: metalowej płyty tylnej i materiału o dużym tarciu, który wykonuje pracę poprzez docisk do tarczy hamulcowej.

Zacisk hamulca, który otacza część każdej tarczy, zawiera małe tłoki. Tłoki te dociskają klocki hamulcowe do tarczy. Tłoki są wypychane na zewnątrz przez działanie hydrauliczne płynu hamulcowego, który pochodzi z głównego cylindra hamulcowego.Zacisk często zawiera dwa lub więcej takich tłoków, tak że klocki hamulcowe równomiernie rozkładają nacisk na tarczę hamulcową.Mówiąc ogólnie, im więcej tłoków w zacisku, tym bardziej równomiernie nacisk na klocki jest rozprowadzany na tarczy hamulcowej, dlatego samochody o wysokich osiągach mają wielotłokowe zaciski hamulcowe.Hydrauliczne ciśnienie hamowania jest wytwarzane w głównym cylindrze poprzez działanie stopą na pedale hamulca. Ciśnienie przechodzi przez przewody hamulcowe od cylindra głównego do zacisków.Większość układów hamulcowych ma wspomaganie, które pomaga zwiększyć nacisk stopy na pedał hamulca, zmniejszając siłę hamowania.

Upał jest wrogiem

Teraz, gdy już wiemy, jak działają hamulce, dobrze byłoby wiedzieć, co powoduje problemy. Ciepło jest pierwszym wrogiem dobrego hamowania.Gdy klocki hamulcowe dociskają tarczę hamulcową, generowana jest ogromna ilość ciepła. Aby usunąć to ciepło, zwłaszcza z mocno obciążonych przednich hamulców, tarcza jest zwykle wentylowana za pomocą wewnętrznych łopatek, które odbierają powietrze chłodzące ze środka tarczy na zewnętrzne krawędzie. Kiedy dochodzi do zaniku hamulców, jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, to odjechać i pozwolić, by hamulce ostygły.

Stara technika, nowa technika

Nie tak dawno temu klocki hamulcowe zostały wykonane z materiałów azbestowych, które były bardzo skuteczne w utrzymywaniu ciepła, ale wytwarzały niebezpieczny pył.

Klocki azbestowe również wytwarzały znaczne ilości gazów podczas gwałtownego hamowania. Aby zapobiec wpływowi gazów na kontakt klocków hamulcowych z tarczą hamulcową, otwory były często krzyżowo wiercone w dyskach bardzo wydajnych pojazdów.Ponieważ nowsze klocki hamulcowe nie używają azbestu, nie tyle form gazu, a najnowsza technologia tarczy hamulcowej wykorzystuje szczeliny do promowania chłodzenia i zakłócania gromadzenia się gazu. Szczeliny są o wiele lepsze w zapobieganiu pękaniu pod wpływem nacisku, czego często doświadczają drążone wirniki.Nowe materiały używane w dzisiejszych klockach hamulcowych są bezpieczniejsze dla środowiska, ale niestety mogą spowodować przedwczesne odkształcenie się tarcz hamulcowych, powodując pulsowanie w pedale hamulca.

Wysokowydajne klocki hamulcowe przeznaczone do codziennego użytku muszą spełniać różnorodne wymagania, w tym:

Wydajność po zamoczeniu

Niski poziom hałasu i piski

Niska produkcja pyłu

Tym, którzy szukają wysokowydajnych klocków hamulcowych, firmy produkują specjalistyczne klocki hamulcowe, które są odporne na blaknięcie nawet w wysokich temperaturach.Minusem jest to, że te klocki hamulcowe często nie dają bardzo dobrego hamowania przy niższych temperaturach występujących w standardowym jeździe ulicznej. Używanie padów wyścigowych na ulicy nigdy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ prawie nigdy nie osiągają temperatury roboczej, dla której zostały zaprojektowane.

Zmień płyn hamulcowy

Płynhamulcowy jest higroskopijny, co oznacza, że ​​przyciąga wilgoć. Jest to złe z kilku powodów:Wilgoć w płynie hamulcowym zmniejsza jego temperaturę wrzenia, co ułatwia wrzenie płynu przy silnym hamowaniu.Wrzący płyn hamulcowy może powodować wytracanie się hamulca podczas jazdy po długich górskich drogach, szczególnie przy dużym obciążeniu lub podczas holowania przyczepy.Wilgoć działa także, powodując korozję metalowych elementów w układzie hamulcowym, co może spowodować awarię.Na szczęście rozwiązanie jest łatwe. Płyn hamulcowy należy wymieniać w okresie między przeglądami zalecanym przez producenta pojazdu lub co około dwa lata.Świeży płyn hamulcowy jest czymś, o czym niektórzy myślą, nawet jeśli może to dramatycznie wpłynąć na skuteczność hamowania.

Uszczęśliwiaj hamulce samochodowe

Większość dobrze utrzymanych samochodów ma dużo możliwości hamowania. Dla tych, którzy zabierają swoje samochody na tor, dostępne są ulepszone klocki hamulcowe i jeszcze większe tarcze hamulcowe.Tylko pamiętaj: to, co jest dobre dla środowiska o wysokiej temperaturze, w którym odbywa się prędkość, może być całkowicie błędne dla zimnej, deszczowej jazdy z domu do pracy.Dokonując właściwych wyborów i regularnie zmieniając płyn hamulcowy, hamulce powinny działać bezbłędnie i niemal niezauważone.

Może dlatego silniki zyskują cały urok.