Aktualności

18 Kwi

Olej silnikowy, rodzaje filtrów oleju i ich działanie

Olej silnikowy jest siłą napędową silnika w samochodzie lub ciężarówce (lub motocyklu, łodzi, samolotu, ciągniku itp.). Ponieważ olej krąży w silniku, zbiera wszelkie zanieczyszczenia (w prostych słowach, brud). Ten brud może oczywiście uszkodzić twój silnik. Z czasem brud ten może doprowadzić do śmierci silnika.

Wczesne silniki spalinowe nie używały filtrów olejowych i, w połączeniu z niską jakością oleju dostępnego w tym czasie, pojazdy wymagały częstych zmian oleju. Ostatecznie opracowano pierwszy pełny system filtracji oleju. Zasadniczo, ten układ pozwolił na przepływ oleju przez filtr, zanim dotarł do krytycznych elementów roboczych wewnątrz silnika.

Do tej pory było tak dobrze, ale było (i wciąż jest) duże zastrzeżenie: Ogromna większość ciśnieniowych systemów smarowania znajdujących się w silnikach spalinowych zawiera jakąś formę obejścia filtra, aby chronić silnik przed głodem w pewnych okolicznościach. Dobrym przykładem jest bardzo zimna pogoda. W takiej sytuacji, jeśli olej jest zbyt gęsty, można ominąć filtr. Olej może również ominąć filtr, gdy filtr jest podłączony. Z tego powodu olej nie jest czasami filtrowany, nawet gdy silnik jest wyposażony w pełnoprzepływowy filtr oleju.

Podczas pracy olej wchodzi do filtra oleju przez szereg małych otworów na zewnętrznej krawędzi kołnierza bazowego. Olej jest następnie kierowany przez filtr, co ostatecznie powoduje wyjście do silnika przez duży centralny otwór. Większość nowoczesnych filtrów olejowych jest wyposażona w zawór przeciwzwrotny. Jest to często jakaś forma gumowej membrany, która zakrywa otwory w kołnierzu podstawy. Membrana zostaje odsunięta na bok, gdy olej wchodzi do obudowy filtra. Gdy silnik nie pracuje, gumowa membrana zakrywa otwory. Oczywiście, zawory przeciwzwrotne utrzymują olej w filtrze. Z kolei zapobiegają rozruchowi silnika na sucho (gdy silnik jest uruchamiany bez oleju).

Wczesne projekty filtrów oleju

Wczesne konstrukcje filtrów oleju opierały się na wymiennym elemencie zamontowanym wewnątrz metalowej obudowy. Podczas wymiany filtra zdjęto obudowę, wyrzuciłem element, oczyściłem obudowę, dodano nowy filtr i ponownie zamontowałem zespół do silnika. Do połowy XX wieku popularność zyskały filtry spin-on. Tutaj element filtrujący i wkład są niezależne. Po prostu usuwasz prace, wyrzucasz je i przykręcasz nowy filtr podczas procesu wymiany oleju. Dzisiaj nastąpił powrót do wcześniejszego projektu filtra oleju. W tym układzie olej jest filtrowany przez element znajdujący się w oddzielnej obudowie, ponieważ wymienny element filtrujący może być bardziej przyjazny dla środowiska niż filtr zakrzywiony. Należy pamiętać, że dzisiejsze pojazdy silnikowe wymagają znacznie mniej zmian oleju niż te z przeszłości.

Dzisiejsze rodzaje filtrów oleju

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów filtrów olejowych, a istnieje prawdopodobnie równie duża liczba testów, w których różne filtry są odcinane i diagnozowane. Prawdą jest, że wszystkie filtry oleju nie są sobie równe. Najważniejsze: zwykle dostajesz to, za co płacisz.

Ale czy istnieją rzeczywiste różnice między standardowymi filtrami, wysokowydajnymi filtrami, filtrami wyścigowymi i filtrami syntetycznymi? Absolutnie. Musisz najpierw rozważyć misję pojazdu mechanicznego.

Papier czy plastik?

Niektóre filtry są wykonane z syntetycznych materiałów filtracyjnych. Mówi się, że materiały syntetyczne są w stanie wychwytywać małe zanieczyszczenia w dłuższym czasie. Dodatkowo niektóre filtry syntetyczne zawierają specjalne mieszanki gumowe do uszczelek i zaworów zwrotnych.

Więc co jest właściwe dla twojego samochodu, ciężarówki, motocykla lub innego pojazdu wyposażonego w silnik spalinowy? Odpowiedź brzmi: to zależy. Naprawdę musisz dokładnie przestudiować specyfikacje każdego filtra, aby określić przydatność do konkretnego zastosowania. Jeśli pojazd jest nowszy, należy również poważnie rozważyć gwarancję. Niektóre filtry mogą nie zostać uznane za zgodne przez producenta pojazdu i jest to ważne, jeśli chodzi o roszczenie gwarancyjne.

W rzeczywistości możesz pomyśleć dwa razy, zanim użyjesz wysokiej jakości oleju syntetycznego i wysoko wydajnego filtra oleju w rozdrabniaczu do mielenia. Podobnie nie ma sensu używanie najtańszego oleju i filtra w kolekcjonerskim Ferrari. Ostatecznie wybór filtra przypomina wybór oleju. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do pojazdu i portfela.

12 Kwi
Jak działają hamulce samochodowe i jak je konserwować - 3car.pl

Jak działają hamulce samochodowe i jak je konserwować

Nie ma wątpliwości: silniki są seksowne, a hamulce nie. Silniki przyciągają całą uwagę, a hamulce są pokryte pyłem. Ale jeśli chcesz jeździć z dzisiejszymi prędkościami – lub po prostu chcesz jeździć bezpiecznie – hamulce są tym, o co w tym wszystkim chodzi.

Co robią hamulce? Większość ludzi myśli, że hamulce zatrzymują samochód. Źle! To tarcie opon o drogę, która spowalnia i zatrzymuje samochód – hamulce samochodowe faktycznie powstrzymują koła przed obracaniem.Ponieważ większość nowoczesnych samochodów używa wyłącznie hamulców tarczowych, będziemy ignorować hamulce bębnowe dla tego artykułu. Aby uprościć rzeczy, nie przejdziemy również do hamulców z przeciwblokadą.

Hamulce tarczowe składają się takich elementów jak:

Tarcze hamulcowe

Klocki hamulcowe

Przewody hamulcowe

Cylinderek hamulcowy

Zacisk i jego elementy

Hamulec tarczowy ma płytę tarczopodobną (zwaną również wirnikiem) zamocowaną do koła. Płyta ta jest ściskana przez klocki hamulcowe wewnątrz zacisku, w podobny sposób, jak można ściśnąć obracającą się płytkę między kciukiem i palcami, aby zwolnić.Klocki hamulcowe składają się z dwóch warstw: metalowej płyty tylnej i materiału o dużym tarciu, który wykonuje pracę poprzez docisk do tarczy hamulcowej.

Zacisk hamulca, który otacza część każdej tarczy, zawiera małe tłoki. Tłoki te dociskają klocki hamulcowe do tarczy. Tłoki są wypychane na zewnątrz przez działanie hydrauliczne płynu hamulcowego, który pochodzi z głównego cylindra hamulcowego.Zacisk często zawiera dwa lub więcej takich tłoków, tak że klocki hamulcowe równomiernie rozkładają nacisk na tarczę hamulcową.Mówiąc ogólnie, im więcej tłoków w zacisku, tym bardziej równomiernie nacisk na klocki jest rozprowadzany na tarczy hamulcowej, dlatego samochody o wysokich osiągach mają wielotłokowe zaciski hamulcowe.Hydrauliczne ciśnienie hamowania jest wytwarzane w głównym cylindrze poprzez działanie stopą na pedale hamulca. Ciśnienie przechodzi przez przewody hamulcowe od cylindra głównego do zacisków.Większość układów hamulcowych ma wspomaganie, które pomaga zwiększyć nacisk stopy na pedał hamulca, zmniejszając siłę hamowania.

Upał jest wrogiem

Teraz, gdy już wiemy, jak działają hamulce, dobrze byłoby wiedzieć, co powoduje problemy. Ciepło jest pierwszym wrogiem dobrego hamowania.Gdy klocki hamulcowe dociskają tarczę hamulcową, generowana jest ogromna ilość ciepła. Aby usunąć to ciepło, zwłaszcza z mocno obciążonych przednich hamulców, tarcza jest zwykle wentylowana za pomocą wewnętrznych łopatek, które odbierają powietrze chłodzące ze środka tarczy na zewnętrzne krawędzie. Kiedy dochodzi do zaniku hamulców, jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, to odjechać i pozwolić, by hamulce ostygły.

Stara technika, nowa technika

Nie tak dawno temu klocki hamulcowe zostały wykonane z materiałów azbestowych, które były bardzo skuteczne w utrzymywaniu ciepła, ale wytwarzały niebezpieczny pył.

Klocki azbestowe również wytwarzały znaczne ilości gazów podczas gwałtownego hamowania. Aby zapobiec wpływowi gazów na kontakt klocków hamulcowych z tarczą hamulcową, otwory były często krzyżowo wiercone w dyskach bardzo wydajnych pojazdów.Ponieważ nowsze klocki hamulcowe nie używają azbestu, nie tyle form gazu, a najnowsza technologia tarczy hamulcowej wykorzystuje szczeliny do promowania chłodzenia i zakłócania gromadzenia się gazu. Szczeliny są o wiele lepsze w zapobieganiu pękaniu pod wpływem nacisku, czego często doświadczają drążone wirniki.Nowe materiały używane w dzisiejszych klockach hamulcowych są bezpieczniejsze dla środowiska, ale niestety mogą spowodować przedwczesne odkształcenie się tarcz hamulcowych, powodując pulsowanie w pedale hamulca.

Wysokowydajne klocki hamulcowe przeznaczone do codziennego użytku muszą spełniać różnorodne wymagania, w tym:

Wydajność po zamoczeniu

Niski poziom hałasu i piski

Niska produkcja pyłu

Tym, którzy szukają wysokowydajnych klocków hamulcowych, firmy produkują specjalistyczne klocki hamulcowe, które są odporne na blaknięcie nawet w wysokich temperaturach.Minusem jest to, że te klocki hamulcowe często nie dają bardzo dobrego hamowania przy niższych temperaturach występujących w standardowym jeździe ulicznej. Używanie padów wyścigowych na ulicy nigdy nie jest dobrym pomysłem, ponieważ prawie nigdy nie osiągają temperatury roboczej, dla której zostały zaprojektowane.

Zmień płyn hamulcowy

Płynhamulcowy jest higroskopijny, co oznacza, że ​​przyciąga wilgoć. Jest to złe z kilku powodów:Wilgoć w płynie hamulcowym zmniejsza jego temperaturę wrzenia, co ułatwia wrzenie płynu przy silnym hamowaniu.Wrzący płyn hamulcowy może powodować wytracanie się hamulca podczas jazdy po długich górskich drogach, szczególnie przy dużym obciążeniu lub podczas holowania przyczepy.Wilgoć działa także, powodując korozję metalowych elementów w układzie hamulcowym, co może spowodować awarię.Na szczęście rozwiązanie jest łatwe. Płyn hamulcowy należy wymieniać w okresie między przeglądami zalecanym przez producenta pojazdu lub co około dwa lata.Świeży płyn hamulcowy jest czymś, o czym niektórzy myślą, nawet jeśli może to dramatycznie wpłynąć na skuteczność hamowania.

Uszczęśliwiaj hamulce samochodowe

Większość dobrze utrzymanych samochodów ma dużo możliwości hamowania. Dla tych, którzy zabierają swoje samochody na tor, dostępne są ulepszone klocki hamulcowe i jeszcze większe tarcze hamulcowe.Tylko pamiętaj: to, co jest dobre dla środowiska o wysokiej temperaturze, w którym odbywa się prędkość, może być całkowicie błędne dla zimnej, deszczowej jazdy z domu do pracy.Dokonując właściwych wyborów i regularnie zmieniając płyn hamulcowy, hamulce powinny działać bezbłędnie i niemal niezauważone.

Może dlatego silniki zyskują cały urok.

23 Mar
filtr kabinowy filtr powietrza

Filtr powietrza, filtr kabinowy

Do uruchomienia silnika potrzebne są trzy rzeczy: iskra, paliwo i powietrze. Świece zapłonowe zapalają mieszaninę powietrze / paliwo.Oczywiście, bez gazu, nie ma wyjścia. Do spalania paliwa potrzebne jest powietrze. Ale tylko filtr powietrza stoi między silnikiem a brudnym powietrzem na zewnątrz, który próbuje dostać się do środka i ukraść moc.

Znaczenie filtrów powietrza

Nowoczesne filtry powietrza blokują do 98 procent pyłu, pyłków i innych zanieczyszczeń. Wszystko po to by utrzymać twój silnik w dobrym zdrowiu. Wysokiej jakości filtr powietrza może zbierać cząsteczki kurzu o średnicy do 5,5 mikrona – w porównaniu do około 50 mikronów dla przeciętnego ludzkiego włosa. Jeśli filtr powietrza w samochodzie nie spełnia swojej funkcji, brud może przedostać się do silnika i z czasem dostać się do źródła oleju. Może to spowodować spustoszenie w drogich wewnętrznych elementach silnika, takich jak zawory i gniazda zaworów, pierścienie tłokowe i ścianki cylindrów.

Nawet, zanim wyrządzi drogie uszkodzenia, brudny filtr powietrza może zmniejszyć przepływ powietrza do silnika, pozbawiając pojazd mocy, zmniejszając wydajność i zużycie paliwa. Dlatego niektóre pojazdy wyścigowe działają bez filtra powietrza; woleliby ryzykować uszkodzenie silnika niż ryzyko obniżenia mocy i reakcji przepustnicy ze zwężonego przepływu powietrza przez brudny filtr.

Filtry kabinowe

Od 2001 roku większość samochodów została wyposażona w filtr kabinowy, który zapewnia czystość powietrza wewnątrz samochodu, a także brak kurzu, dymu i nieprzyjemnych zapachów, nawet gdy okna są zamknięte. Sprawdź w podręczniku użytkownika pojazdu zalecany harmonogram wymiany i dowiedz się, gdzie znajduje się filtr kabinowy. W zależności od marki i modelu pojazdu może być dostępnych kilka rodzajów filtrów, takich jak filtr kabinowy w postaci cząstek stałych lub filtr kabinowy z węglem aktywnym.

Filtr cząstek stałych działa podobnie jak filtr w systemie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w domu (HVAC) i może być naładowany elektrostatycznie w celu wychwycenia i zatrzymania drobnych cząstek zanieczyszczeń środowiskowych, takich jak kurz, sadza, pyłki, grzyby i bakterie. Filtr z węglem aktywnym ma zdolność zatrzymywania zapachów z kabiny samochodu poprzez wychwytywanie i utrzymywanie toksycznych i śmierdzących gazów, takich jak ozon, dwutlenek siarki, tlenek azotu i węglowodory. Często filtr kabinowy może być ukryty poza zasięgiem wzroku, ale jest łatwo dostępny pod deską rozdzielczą, za schowkiem lub w skrzyni powietrznej w komorze silnika. W zależności od lokalizacji filtr powietrza kabinowego można zmienić w ciągu 10 minut.

Aby Twój samochód działał lepiej – i aby zapewnić Ci większy komfort podczas jazdy – zachowaj aktualne filtry powietrza.

2 Mar
Instalacja Lpg

Instalacja LPG

W naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się samochody zasilane LPG.  Instalacje LPG stosuje się w samochodach starszych jak i nowszych, a także producenci nowych pojazdów posiadają w swojej ofercie nowe pojazdy z fabrycznie zamontowaną instalacją LPG. Samochody zasilane LPG zyskały swoją popularność głównie dzięki niskim kosztom cen paliwa LPG. Instalacje LPG w naszym kraju zakładane są nie tylko do samochodów z dużymi silnikami tzw silnikami paliwożernymi ale także do samochodów mniejszych i typowo miejskich. Dzięki instalacji LPG jazda w dalekie trasy lub kiedy stoimy w korkach staje się przyjemniejsza dla portfela ale także dla środowiska. Instalacje LPG, które montujemy w naszym warsztacie dobieramy odpowiednio do pojazdu wykorzystując części najlepszej jakości dbając o staranność montażu.

Samochód z poprawnie zamontowaną i dobrze skalibrowaną instalacją LPG potrafi zmniejszyć nawet o połowę koszty związane z tankowaniem.
Zużycie paliwa w przypadku LPG jest większe niż w przypadku benzyny, ale z nawiązką rekompensuje go znacznie niższa cena.
Przyczyną różnic w zużyciu jest różnica w zawartości energii.
Na przykład, bezołowiowy E10 ma 31,2 Mj / L, podczas gdy Autogaz ma 26,8Mj / L.
Odpowiada to jedynie około 14% różnicy.

Niektórzy twierdzą, że porównuje się zużycie paliwa LPG z pojazdami napędzanymi benzyną.
Jedynym sposobem na dokładne porównanie jest użycie identycznej marki, modelu, roku, silnika i skrzyni biegów, a jedyną różnicą jest paliwo.
To usuwa wszystkie inne zmienne, w tym czynnik ludzki, taki jak lekka lub ciężka stopa.
Wiele lat temu, kiedy konwersje LPG były w powijakach, kwestia utraty wydajności miała pewne podstawy. Jednak nie jest to już prawda.
Pojazd z wytwarza co najmniej taką samą ilość energii podczas jazdy na LPG, w porównaniu z benzyną.

Systemy LPG do wtrysku cieczy są najnowszą generacją technologii samochodowego systemu LPG.
Instalacje LPG są wyposażone w niezliczone urządzenia bezpieczeństwa i kwestie związane z projektem.
Zawory ograniczające ciśnienie, automatyczne systemy odcinające, zawory zwrotne i ciężkie stalowe cysterny są jednymi z zastosowanych zabezpieczeń.

Papierkiem lakmusowym dla bezpieczeństwa jest koszt ubezpieczenia.
Już nie trzeba płacić za samochód z LPG, aniżeli samochód z benzyną.
Gdyby samochody LPG były bardziej niebezpieczne, można założyć, że firmy ubezpieczeniowe będą pobierać większe opłaty, aby je ubezpieczyć.

27 Gru
3car Uklad rozrzadu

Układ rozrządu

Układ rozrządu jest bardzo ważnym podzespołem, którego zadaniem jest sterowanie zaworami.

Układ sterowania rozrządem za pomocą paska wymaga okresowej wymiany, co ok. 5 lat lub po przekroczeniu określonego przebiegu. Producenci samochodów zalecają wymianę wszystkich elementów tj. napinacza paska z rolką oraz innych elementów składowych napędu rozrządu. Wymianę należy zlecić wyspecjalizowanemu warsztatowi np 🔧 u Nas 🔧 🙂 , gdyż jest to czynność wymagająca precyzji i doświadczenia.

Nazwa CONTI dotyczy niemieckiej firmy Continental AG, która jest wiodącym na świecie producentem opon, systemów hamulcowych, systemów sterowania silnikiem oraz wielu innych podzespołów, miedzy innymi pasków rozrządu do samochodów

27 Gru
3car-chip-tuning

Chip tuning

To już teraz dzięki naszej technologii mając samochód na gwarancji możesz zyskać bezpiecznie więcej mocy, lepszą reakcję silnika na naciśnięcie pedału gazu, jeździć jeszcze przyjemniej przy okazji oszczędzając na paliwie.

Zapraszamy do kontaktu aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

27 Gru
3car-zyczenia-bozonarodzeniowe

Wesołych Świąt

Nadchodząca Wigilia to nie tylko okres radości, ale również zadumy nad tym, co minęło i nad tym, co nas czeka. Tak więc dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro
życzy Ekipa 3car.pl