Zakup auta – o czym warto pamiętać?

25 sie
Zakup auta

Zakup auta – o czym warto pamiętać?

Zakup auta to nie tylko przyjemność, ale również kilka ważnych formalności…

Zakup auta, szczególnie tego pierwszego w życiu przysparza nam wielu pozytywnych emocji, a przynajmniej na takie liczymy. Jednak może także spotkać nas kilka niemiłych niespodzianek, czy też ostatecznie rozczarowanie. Dlatego przed zakupem warto przemyśleć parę istotnych kwestii, nastawić się na dodatkowe z tej okazji wydatki oraz możliwe ryzyko w przypadku samochodów używanych. Tak więc należy pamiętać, iż po nabyciu wymarzonego pojazdu mamy 14 dni na to, aby uiścić w urzędzie skarbowym podatek od zakupu w wysokości 2 procent wartości pojazdu. Niezwykle istotna pozostaje również kwestia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeżeli rejestrujemy pojazd po raz pierwszy, to w dniu rejestracji musimy wykupić ubezpieczenie wozu. W przypadku zaś aut używanych należy pamiętać, aby zachować ciągłość polisy po przejęciu umowy od sprzedawcy. Kolejny obowiązek właściciela auta to przegląd techniczny, a badania takie należy przeprowadzać na stacji kontroli pojazdów każdego roku. Dodatkowo warto przemyśleć kwestię dodatkowego ubezpieczenia, np. autocasco czy assistance.

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie auta używanego?

Istnieje kilka ważnych pozycji, na które warto zwrócić szczególną uwagę nabywając pojazd od poprzedniego właściciela. Nie tylko model, czy dla niektórych kolor lakieru, ma największe znaczenie. Przecież każdemu z nas zależy na tym, aby móc bezproblemowo przynajmniej przez pewien korzystać z zakupu i nie dać się nabrać na ukryte wady. Dlatego niezwykle istotna przed transakcją jest jazda próbna, dzięki której możemy nie tylko odkryć pewne mankamenty. Często zdarza się, że po prostu dany model nie przypadnie nam do gustu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest tzw. przebieg. I tutaj pamiętajmy, że stan licznika możemy sprawdzić też za pomocą Internetu, ponieważ stacje diagnostyczne przesyłają takie dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Po stanie lakieru z kolei możemy ocenić bezwypadkowość samochodu, jeżeli sprzedawca taki fakt chce przed nami zataić. Na oględziny stanu technicznego warto też zabrać ze sobą eksperta, nie umawiać się po zmroku, albo zaproponować opcję sprawdzenia pojazdu np. w warsztacie samochodowym.

Gdzie najlepiej kupić samochód używany?

Opcji na zakup używanego samochodu jest wiele. Należą do nich ogłoszenia internetowe i prasowe, komisy oraz od wielu lat popularne giełdy samochodowe. Auto także można sprowadzić z zagranicy. Można je również nabyć na publicznej licytacji, dzięki której komornik sądowy pomaga odzyskać należne wierzytelności od np. zadłużonych firm. Często zaletą takiego zakupu jest niezwykle okazjonalna kwota. Kupując natomiast auto od osoby prywatnej najlepszą opcją jest jego nabycie od pierwszego właściciela, czyli z tak zwaną pewną historią.

o Autorze

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne