Konstrukcje stalowe – proces powstawania garażu

15 sie
Konstrukcje stalowe

Konstrukcje stalowe – proces powstawania garażu

Konstrukcje stalowe w praktyce

Konstrukcje stalowe mają niezliczone możliwości pod kątem zastosowania. Bardzo często wykorzystuje się je w budownictwie jako elementy zbrojeniowe, jak również służą nam w formie ochrony i dekoracji w postaci balustrad i ogrodzeń. W powszechnym użyciu występują także jako sejfy, meble, rampy czy kominy i drzwi przemysłowe. Mnogość opcji zastosowania konstrukcji stalowych może nasunąć pytanie – jak one w ogóle powstają?

Konstrukcje stalowe – najpierw pomysł i projekt

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek produkcji należy wykonać dokładny projekt. Musimy wiedzieć co jest naszym celem i jak finalnie produkt powinien wyglądać. W tym konkretnym przypadku mowa oczywiście o garażu. Jest to bardzo ważny element pracy. Dlatego też plan musi zawierać precyzyjne informacje co do ilości potrzebnych materiałów, jak i samego ich rodzaju. Niezwykle istotna jest także technika łączenia elementów. Chodzi o to, by przy jak najmniejszej liczbie spojeń konstrukcja była optymalnie stabilna i wytrzymała. Kiedy już mamy w posiadaniu taki schemat przed jego realizacją materiał (w tym przypadku stal) musi przejść szereg elementarnych procesów.

Obróbka stali

Chcąc uzyskać stal do konstrukcji garażu, musimy zacząć od jej oczyszczenia. Po uzyskaniu odpowiedniej czystości można przejść do cięcia stali. Robi się to przy użyciu specjalnych nożyc i kleszczy, lub też przy wykorzystaniu metody laserowej. Kolejny krok to obróbka plastyczna. W dużym skrócie właśnie na tym etapie nadajemy elementom odpowiedni kształt. Ze względu na temperaturę wykonuje się ją na zimno, ciepło lub na gorąco. Metod takich, o czym najlepiej wie firma TARMETna co dzień zajmująca się profesjonalną obróbką metali jest całkiem sporo. Na przykład walcowanie blach polega na zgniataniu materiału przez napędzane walce. Kucie to nie tylko, jak wielu mogłoby się wydawać, używanie młota i kowadła, ale także specjalistycznej prasy. Innymi bardziej znanymi sposobami są wyciskanie, ciągnienie i tłoczenie. Takie techniki pozwalają zaoszczędzić materiały oraz polepszają ich właściwości mechaniczne. Dzięki nim możemy również nadać stali skomplikowane, trudne do uzyskania w inny sposób kształty.

Spawanie konstrukcji stalowych

Mając gotowe elementy należy je oczywiście ze sobą zespolić. Często w tym procesie dodaje się tak zwane spoiwo spawalnicze, czyli materiał dodatkowy wypełniający spoinę. Jest on spawany razem z resztą konstrukcji. W zależności od użytych surowców stosuje się różne metody. Jedną z bardziej znanych jest spawanie gazowe, przeprowadzane najczęściej przy pomocy palnika acetylenowego. Osiąga on temperaturę do 3100 stopni Celsjusza. Do grubszych blach można zastosować spawanie elektryczne. Używa się w tym celu spawarki, która działa dzięki łukowi elektrycznemu o temperaturze maksymalnie 4000 stopni. Inne metody to m.in. spawanie elektrogazowe, elektronowe, plazmowe, laserowe, termitowe lub hybrydowe. Całość wymaga ogromnej precyzji i jest przeprowadzana przez ludzi ze specjalistycznym wykształceniem.

Konstrukcja stalowa – procesy wykończeniowe

Na koniec w zależności od zapotrzebowania wykorzystuje się procesy takie jak frezowanie, piaskowanie oraz szlifowanie. I oczywiście malowanie, obecnie najbardziej popularne tj. malowanie proszkowe. I tutaj według życzenia można nadać różny kolor naszej konstrukcji. Metoda malowania na sucho stanowi idealną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i nadaje konstrukcji także niebywałą odporność na korozję. Tak więc dzięki odpowiedniej obróbce stali, solidnemu montażowi i odpowiedniemu zabezpieczeniu konstrukcji otrzymujemy bardzo solidny garaż, który będzie nam służyć przez bardzo długie lata.

 

o Autorze

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne