Wycieraczki

10 wrz
wycieraczki

Wycieraczki

Wycieraczki – kiedy wymienić, jak dbać?

Nadchodzi jesień i rzadko rozpieszcza nas słoneczną pogodą, częściej serwując pochmurne, dżdżyste, deszczowe a czasem ulewne dni. W takim dniu dobra widoczność to podstawa dla bezpiecznej jazdy. Jazda w strugach deszczu nie należy ani do przyjemnych, ani bezpiecznych. Zalana deszczem szyba, oślepiające światła nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów, rozmyty obraz, to gotowy przepis na wypadek… Dlatego tak ważne są sprawne  i wydajne wycieraczki. Sprawdźmy przed sezonem jesienno- zimowym, w jakim są one stanie i czy nie wymagają naprawy lub wymiany.

Dobre wycieraczki = dobra widoczność = większe bezpieczeństwo jazdy

Wycieraczki wymieniamy stosunkowo rzadko, rzadziej niż powinniśmy. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prozaiczny: rzadko psują się nagle, a zużywają się stopniowo, a nasz wzrok przyzwyczaja się do pogarszającej się stopniowo przejrzystości szyb, uznajemy to za normalne i jedziemy dalej.

Jak często wymieniać wycieraczki?

Eksperci radzą, by wycieraczki wymieniać raz do roku, a jeśli zauważymy wcześniej ślady ich zużycia w postaci smug na szybie i charakterystycznych pisków i skrzypienia- to nawet częściej. Czasem wystarczy konserwacja, by poprawić efekty ich działania: przeczyszczenie przegubów, piór, dokładne umycie szyby, przeczyszczenie dyszy spryskiwaczy, by więcej płynu lądowało na szybie, pomagając wycieraczkom efektywnie usunąć zabrudzenia. Najlepiej wymienić wycieraczki przed okresem jesienno- zimowym, bo wtedy sprawne są najbardziej potrzebne.

Zużycie wycieraczek

Zima to szczególnie ciężki okres dla wycieraczek. Często nasze nieumiejętne postępowanie doprowadza do szybszego zużycia piór wycieraczki. Główne nasze grzechy to:

– włączanie wycieraczki na oszronionych i oblodzonych szybach, nie dosyć, że niszczy to pióra, to uszkodzić można także silniczek, spalić bezpiecznik…

– używanie kiepskiej jakości płynów do spryskiwaczy, które robią więcej szkody niż pożytku, nie rozpuszczają brudu i zamiast oczyszczać szybę, tylko rozsmarowują powstałą breję na szybie.

– pozostawienie wycieraczek na szybie w mroźne dni – wycieraczki przymarzają, a próba ich uruchomienia często kończy się mechanicznym uszkodzeniem.

– nadmierne zabrudzenie szyby, nawet najlepsze wycieraczki nie poradzą sobie z zaschniętym błotem i piaskiem…

Jak dbać o wycieraczki?

Kauczukowe pióra wycieraczek są podatne na mechaniczne uszkodzenia przez tarcie po suchej powierzchni, dlatego nigdy nie używaj wycieraczek „na sucho”. Zawsze używaj płynu do spryskiwaczy dobrej jakości i w dużej ilości, by usunąć także piasek, który może uszkodzić pióra i porysować nam szybę.

Regularnie myjmy szyby naszego samochodu, nie dopuszczajmy do nadmiernego ich zabrudzenia błotem, kurzem, czy piaskiem. Zapewnimy tym sobie nie tylko dłuższe życie wycieraczek, ale przede wszystkim lepszą widoczność- rzecz nie do przecenienia…

Pokryte szronem i lodem szyby najpierw oczyśćmy przez skrobanie lub zastosowanie odmrażacza. Dopiero po usunięciu śniegu i lodu możemy uruchomić wycieraczki.

Nie dopuszczajmy do przymarznięcia wycieraczek do szyby, wystarczy je podnieść na czas postoju.

Sprawne wycieraczki to niepozorny, ale bardzo istotny element zwiększający nasze bezpieczeństwo na drodze. Dbajmy więc o nie by nic nie „przysłoniło” nam przyjemności z jazdy.

o Autorze

avatar

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne