Wiosenny przegląd klimatyzacji

16 mar
przeglad-klimatyzacji

Wiosenny przegląd klimatyzacji

Wiosenny przegląd klimatyzacji

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami i już czas na wiosenne porządki w naszych samochodach! Wymienimy opony (lub nie, jeśli jesteśmy posiadaczami opon całorocznych  https://3car.pl/20 18/10/29/opony-caloroczne/ ),zmyjemy zimowe błoto z karoserii. Ale przede wszystkim zajmijmy się klimatyzacją! Jak ważnie jest jej sprawne działanie nie tylko dla komfortu jazdy, ale przede wszystkim dla jej bezpieczeństwa, także już pisaliśmy.

Regularny serwis klimatyzacji

O klimatyzacji przypominamy sobie z reguły, gdy przestaje działać lub w samochodzie pojawia się nieprzyjemny zapach, a na szybach samochodowych osadza się wilgoć. Wierni zasadzie „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdzajmy regularnie stan naszej klimatyzacji i dbajmy o nią odpowiednio. Koszty regularnych przeglądów z pewnością nie będą większe niż koszty napraw klimatyzacji powstałych wskutek zaniedbań. Początek wiosny to idealny czas na sprawdzenie klimatyzacji w naszym samochodzie.

Przegląd układów klimatyzacji tylko w profesjonalnym serwisie

Regularnie przeprowadzana kontrola systemu klimatyzacji pozwala na jej sprawne, wydajne i długotrwałe działanie, dlatego nie czekajmy, aż coś się zepsuje. Wpiszmy do naszego kalendarza wiosenny przegląd klimatyzacji. Najlepiej zlecić taką usługę profesjonalnemu serwisowi, bo o ile stan filtra kabinowego i jego wymianę jesteśmy w stanie zrobić sami, o tyle szczelność układu i uzupełnienie czynnika chłodzącego, czy naprawa lub wymiana podzespołów to już zadanie dla  fachowców.

Co sprawdzić?

Podłączenie zaworów serwisowych układu klimatyzacji naszego samochodu do stacji obsługi klimatyzacji pozwoli uzyskać informację o jej stanie. Skontroluje ona działanie sprężarki i kompresora. Sprawdzić możemy tu szczelność układu i poziom czynnika chłodzącego. Konsekwencją nieszczelności jest nadmierne obniżenie poziomu czynnika chłodzącego, co odczuwać będziemy jako niewydajną pracę klimatyzacji- nie będzie na po prostu chłodzić. Uzupełnienie czynnika chłodzącego wraz z olejem to dosyć kosztowna usługa od czasu wprowadzenie przez Unię Europejską nakazu stosowania nowego czynnika R1234Y. Jest on kilka razy droższy od starego, ale podobno jest mniej szkodliwy dla środowiska… Nabijanie nieszczelnej klimatyzacji to więc marnowanie pieniędzy, dlatego dbajmy o jej dobry stan i regularnie kontrolujmy szczelność układu.

Kontrola stanu osuszacza to kolejny etap przeglądu klimatyzacji. Ten filtr zwany filtrem klimatyzacji odpowiada za poziom wilgotności układu klimatyzacji i chroni kompresor klimy przed korozją.

Po sprawdzeniu układu i jego ewentualnej naprawie i nabiciu klimatyzacji, fachowiec sprawdzi skuteczność chłodzenia mierząc temperaturę przy nawiewach w kabinie, a następnie przeprowadzi dezynfekcję układu. Jest ona bardzo ważna, ponieważ pozwala pozbyć się grzybów, pleśni i roztoczy z przewodów klimatyzacji. W dobie, gdy większość z nas cierpi na różnego rodzaju alergie, to niezwykle istotna cześć usług serwisowych.

Sprawna klimatyzacja przyda nam się nie tylko w upalne dni, więc dbajmy o nią i regularnie serwisujmy w sprawdzonych warsztatach samochodowych. Listę godnych polecenia warsztatów zajmujących się profesjonalnymi przeglądami i naprawami serwisów klimatyzacji znajdziecie na stronach www.okserwis.pl. Jesteśmy dumni będąc jednym z tych warsztatów!

o Autorze

avatar

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne