Wiosenny przegląd auta

16 kw.
wiosenny-przegląd-auta

Wiosenny przegląd auta

Wiosenny przegląd auta

Zima za nami i nadszedł czas sprawdzić, jak nasz samochód ją zniósł. Sól na drogach, dziury, mróz, śnieg, błoto pośniegowe, wszechobecna wilgoć… Wszystkie te czynniki niekorzystnie działają na układ zawieszenia, karoserię, klimatyzację, hamulce, oświetlenie. Ale ponieważ ich stan jest ważny dla bezpieczeństwa jazdy, zmobilizujmy się na wiosnę i sprawdźmy, co złego zima pozostawiła po sobie. Wiosenny przegląd auta nie będzie wiele kosztował, a da nam pewność bezpiecznej jazdy.

Nie tylko wymiana opon

Wiosna kojarzy nam się przede wszystkim z koniecznością wymiany opon na letnie. To oczywiste, ale nie jedyne czynności eksploatacyjne. Dokonajmy przeglądu całego samochodu, by wyłapać ewentualne uszkodzenia po zimie. Odpowiednio wczesna reakcja na drobne usterki uchroni nas przed większymi wydatkami, które poniesiemy, jeśli zaniedbamy drobne sprawy, np. małe ogniska rdzy.

Wiosenne mycie

Czystość przede wszystkim! Dokładnie umyjmy nasz samochód, by pozbyć się wszystkich pozostałości po zimie, zaschniętego błota, kurzu, osadów z soli drogowej. Dokładnie umyta karoseria i podwozie pozwoli nam ocenić stan lakieru, wyłapać jego mechaniczne uszkodzenia i zlokalizować ogniska rdzy. Odpowiednio wczesna reakcja na rdzę zapobiegnie jej rozprzestrzenianiu, co przełoży się na ogólny stan karoserii. Przy okazji porządków nie zapomnijmy o wnętrzu samochodu. Dokładne odkurzenie tapicerki, dywaników i ich wysuszenie zwiększy komfort w kabinie auta. Z praniem tapicerki poczekajmy raczej do lata… Czyste podwozie pozwoli z kolei mechanikowi ocenić stan zawieszenia i wyłapać ewentualne uszkodzenia np. uszkodzenie gumowych osłon przegubów czy luzy.

Serwis klimatyzacji

Wiosna to doskonały moment, by dokonać przeglądu instalacji klimatyzacji. Pisaliśmy już o tym tutaj. Wymiana filtrów powietrza i kabinowego to podstawa. Czyszczenie klimatyzacji rozszerzmy o sprawdzenie jej szczelności i jej dezynfekcję. Zdecydowanie podniesie to komfort jazdy nie tylko alergikom…

Wymiana płynów

Wiosenny przegląd auta to doskonały moment, aby sprawdzić poziom płynów ‘ustrojowych’ naszego auta: oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy. Ich właściwy poziom to gwarancja bezpiecznej jazdy.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Przy okazji wymiany opon warto sprawdzić geometrię kół, co pozwoli zmniejszyć nadmierne zużycie ogumienia. Standardowo sprawdźmy stan wycieraczek, ustawienie świateł, stan akumulatora, alternator, rozrusznik… Wiosenne porządki to nie wymysł nadgorliwych wielbicieli czystych samochodów. Dbanie o samochód się po prostu opłaca.

 

o Autorze

avatar

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne