Olej silnikowy – nadmierne zużycie

14 maj
olej-silnikowy-nadmierne-zużycie

Olej silnikowy – nadmierne zużycie

Olej silnikowy – problem – nadmierne zużycie

Olej silnikowy to bodaj najważniejszy płyn eksploatacyjny w naszym samochodzie, dlatego jego nadmierne zużycie to sygnał ostrzegawczy. Odpowiada za kondycję ruchomych elementów jednostki napędowej poprzez ich zabezpieczenie przed nadmiernym tarciem, przegrzaniem i korozją. Tłoki, pierścienie, łożyska i cylindry właściwie smarowane wolniej się zużywają. Olej silnikowy redukuje tarcie na ich stykach i dodatkowo uszczelnia połączenia, co zapewnia płynną pracę i wydłuża żywotność. Dodatkowo obniża poziom drgań w obrębie jednostki napędowej. Właściwy rodzaj stosowanego oleju i jego poziom są kluczowe dla poprawnej pracy silnika. Normy dotyczące dopuszczalnego ubytku oleju silnikowego zależą od rodzaju silnika oraz jego wieku. Nawet styl jazdy może mieć wpływ na ilość jego zużycia. Producenci samochodów ściśle specyfikują zalecany rodzaj oleju i określają dopuszczalne granice jego ubytku. A co jeśli nasz samochód przekracza te granice?

Olej silnikowy – przyczyny ubytków

Przyczyną ubytku oleju silnikowego mogą być nieszczelności w układzie jednostki napędowej. Stosowane uszczelki wykonane są z gumy lub silikonu i podlegają naturalnemu zużyciu w wyniku wysokiego ciśnienia i temperatury, jakie występują w trakcie działania silnika. Olej silnikowy dodatkowo je zabezpiecza, jednak czas ich eksploatacji jest ograniczony i gdy zauważymy, że dolewamy oleju częściej, niż zazwyczaj, sprawdźmy w warsztacie stan uszczelek. Koszt ich wymiany będzie niewspółmiernie niższy, niż remont silnika, jeśli dojdzie do jego zatarcia w wyniku braku efektu smarowania. Nieszczelności w zamkniętym układzie jednostki napędowej powodować mogą zarówno wyciek oleju na zewnątrz, jak i przedostawanie się go do komory spalania. Oba przypadki są niekorzystne z punktu widzenia eksploatacji samochodu. Często za nadmierny ubytek oleju odpowiedzialna jest turbosprężarka, a dokładnie jej nieszczelność lub zatkanie przewodu odprowadzającego z niej olej. Stosunkowo łatwo zdiagnozować przyczynę ubytku oleju, gdy charakterystyczne tłuste plamy pojawiają się pod samochodem. Powodem tego może być np. nieszczelność zaworów miski olejowej lub jej uszczelek. I tutaj naprawa także nie zrujnuje naszej kieszeni. Na ilość zużywanego oleju wpływ ma także nasz styl jazdy. Częsta i długa jazda na wysokich obrotach będzie generować szybsze zużywanie oleju.

Dlatego nawykiem dobrego kierowcy jest systematyczne sprawdzanie poziomu oleju, by wychwycić ten moment, gdy oleju zaczyna nadmiernie ubywać. Dbajmy też o odpowiedni wybór oleju silnikowego, kierując się zaleceniami producenta auta. I inwestujmy w dobre i sprawdzone produkty, których szeroki wybór znajdziesz tutaj, bo to się po prostu opłaca.

o Autorze

avatar

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne