Olej silnikowy do używanego samochodu. Jak wybrać?

9 lip
jaki olej silnikowy do używanego samochodu

Olej silnikowy do używanego samochodu. Jak wybrać?

Zakup samochodu to zawsze poważna decyzja. Trudności może sprawić przede wszystkim kupno samochodu używanego. Nigdy nie będziemy przecież pewni, czy auto było prawidłowo serwisowane, a ponadto możemy mieć problem np. z dobraniem oleju silnikowego. No właśnie, jak dobrać olej do auta używanego, jeżeli nie mamy pewności jaki był stosowany wcześniej?

Podstawowy dylemat każdego kierowcy to czy olej syntetyczny będzie nadawał się do starszego, mocno wyeksploatowanego samochodu? Powszechna opinia głosi, że nie powinno się syntetyku używać w przypadku starszych modeli aut. Czy słusznie? Cóż, syntetyków używa się już od ponad 20 lat, więc ciężko się z tym zgodzić.

Kiedy nie stosować oleju syntetycznego?

Z oleju do silnika syntetycznego należy zrezygnować, gdy dotychczas do silnika samochodowego stosowany był olej mineralny – po prostu zawsze zaleca się pozostać przy tym samym oleju silnikowym, by utrzymać wszelkie parametry silnika spalinowego na optymalnym poziomie.

Jaki olej silnikowy wybrać?

Przy wyborze oleju silnikowego należy zawsze kierować się zaleceniami producenta. Konkretne informacje znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu – tj. wszystkie rodzaje oraz typy olejów, które będą odpowiednie dla silnika oraz interwały wymian. Podczas wyboru warto ponadto kierować się markowymi produktami od sprawdzonych firm – np. oleje Castrol.

Nie wiesz jaki olej stosowano dotychczas?

Nie zawsze wiemy jaki olej silnikowy był stosowany dotychczas. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to lepiej mimo wszystko użyć syntetyku. Stosując syntetyk, jeżeli robił to także poprzedni właściciel, nie pogorszymy pracy jednostki napędowej. Z kolei, gdy wcześniej używany był olej mineralny, to dolanie syntetyka nie powinno jednostce zaszkodzić. Użycie syntetyku będzie po prostu bezpieczniejsze.

Boisz się, że cokolwiek zepsujesz? Zachęcamy do kontaktu – pomożemy w doborze odpowiedniego oleju do silnika. W naszym sklepie posiadamy szereg markowych olejów silnikowych i z pewnością doradzimy, który wybrać.

o Autorze

avatar

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne