Kiedy wymienić klocki hamulcowe w aucie?

23 lip
klocki hamulcowe

Kiedy wymienić klocki hamulcowe w aucie?

Klocki hamulcowe w samochodzie to element tarczowego systemu hamulcowego, powszechnie używanego nie tylko w przypadku aut, ale i w motocyklach. Jak każdy element eksploatacyjny i dodatkowo pracujący w trybie ciernym, tak i klocki podlegają stosunkowo szybkiemu zużyciu i po pewnym czasie należy je wymienić na nowe.

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów w samochodzie, a jeżeli weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo podróżowania, to najważniejszy. Elementem układu hamulcowego, który zużywa się w trakcie eksploatacji samochodu, są m.in. klocki hamulcowe. Kiedy należy je wymienić na nowe?

Na czym polega rola klocków hamulcowych?

Klocki hamulcowe to podstawowy i kluczowy zarazem element układu hamulcowego samochodu. To podzespół hamulca tarczowego, który składa się z okładziny ciernej, która współdziała z tarczą hamulcową. Klocki hamulcowe wraz z tarczami hamulcowymi odpowiadają za hamowanie auta. Niesprawne klocki to ryzyko, że droga hamowania znacznie się wydłuży lub do hamowania nie dojdzie w ogóle, co grozi wypadkiem lub kolizją.

Kiedy klocki należy uznać za zużyte?

Plusem nowych klocków hamulcowych jest fakt, że wyposaża się je w czujniki zużycia – akustyczne lub elektryczne. Gdy poziom wyeksploatowania klocków zbliży się do minimum, kierowca zostanie o tym poinformowany. To najlepszy sygnał do tego, by wymienić klocki hamulcowe na nowe.

Uwaga: By być pewnym bezpieczeństwa własnego i pasażerów, właściciel pojazdu powinien podchodzić do wskazań czujników z dystansem. Czujniki mogą bowiem zawieść. Dlatego najlepiej będzie sprawdzić stan klocków hamulcowych w warsztacie lub samodzielnie – graniczna grubość okładziny ciernej oscyluje na poziomie 1,5 mm.

Po upływie jakiego czasu wymienić klocki?

Teoretycznie klocki hamulcowe wymienia się po przejechaniu około 25 tys. kilometrów. Nie ma tu jednak reguły. Poruszając się po dobrej jakości drogach, trwałość klocków może zwiększyć się niemal dwukrotnie. Ponadto wiele zależy także od stylu jazdy samego kierowcy. Dlatego najlepiej jest poczekać na wskazania czujników lub regularnie kontrolować stan okładzin ciernych.

Po klocki hamulcowe zapraszamy do naszego sklepu z częściami. Posiadamy szereg markowych produktów w atrakcyjnych cenach, kompatybilnych z większością marek samochodów. Wymiana w naszym warsztacie samochodowym nie pociągnie za sobą wysokich kosztów – dlatego również zachęcamy do skorzystania z tej usługi.

o Autorze

avatar

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne