Filtr powietrza i filtr kabinowy

27 lut
filtr-powietrza

Filtr powietrza i filtr kabinowy

Filtr powietrza i filtr kabinowy- kiedy wymienić

Filtr powietrza to płuca samochodu

Sprawnie działający filtr powietrza pełni w samochodzie niezwykle ważną funkcję. Oczyszcza dostarczane do silnika powietrze niezbędne do przebiegu procesu spalania paliwa. Bez tego filtra wszystkie zanieczyszczenia, jakie znajdują się w zasysanym powietrzu, dostałyby się do układów samochodowych. Biorąc pod uwagę fakt, że zasysanie powietrza odbywa się na poziomie podwozia, gdzie ilość pyłów i zanieczyszczeń jest największa, łatwo wyobrazić sobie, z czym musi sobie radzić taki filtr.

W pełni sprawne filtry powietrza wyłapują w trakcie zasysania blisko 98% zanieczyszczeń stałych- pyłu, pyłków, kurzu. Z czasem jego sprawność spada i podobnie jak w odkurzaczu, maleje przepływ powietrza przez filtr. Ograniczony dopływ powietrza do komór spalania prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa przy jednoczesnym spadku mocy. Jeśli filtr jest niesprawny, to przepuszcza zanieczyszczenia, które dostają się do komór spalania, tłoków czy cylindrów. Może to po dłuższym okresie doprowadzić do mechanicznych usterek części składowych systemów samochodowych i konieczna staje się naprawa, często bardzo kosztowna.

Filtr kabinowy jest jak nos

Jaka jest rola filtra kabinowego? Pełni w samochodzie taką funkcję jak nos w organizmie człowieka. Powietrze doprowadzane do kabiny samochodu zostaje przez filtr oczyszczone z kurzu i pyłu, a dodatkowo wkład węglowy niweluje nieprzyjemne zapachy. Rolę filtra kabinowego kierowcy często lekceważą. Nie zdają sobie sprawy z wagi jego działania. Sprawny filtr kabinowy dostarcza nie tylko świeże i czyste powietrze, ale także chroni przed nadmierną wilgotnością w kabinie samochodu i rozwojem szkodliwych grzybów i pleśni. O skutkach nadmiernej wilgotności w kabinie pisaliśmy tutaj.

Jak często wymieniać?

Filtr powietrza. Częstotliwość jego wymiany zależy po części od warunków eksploatacji samochodu. Jeśli jeździmy dużo i po drogach mocno zapylonych (remontowane lub w pobliżu placów budowy) na pewno musimy częściej sprawdzać  jego stan. Nasi mechanicy zalecają wtedy wymianę po przejechaniu ok. 20 tys. km. Zawsze warto sprawdzić stan filtra powietrza w trakcie okresowego przeglądu samochodu. Jeśli jeździmy mniej, wymiana może następować co 30 tys. km lub co 2-3 lata.

Filtr kabinowy. Jego stan warto regularnie sprawdzać. Na pewno zaalarmować nas powinien nieprzyjemny zapach w kabinie lub parujące szyby. Przegląd klimatyzacji warto przeprowadzać regularnie i wtedy sprawdzić stan filtra kabinowego. Wymiana raz w roku jest wskazana, szczególnie w czasie wiosennego przeglądu klimatyzacji. Zalety sprawnie działającego filtra kabinowego trudno przecenić. To nie tylko czyste powietrze, to także właściwa jego wilgotność. Wpływa to bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Nasz warsztat 3car zrzeszony w sieci niezależnych warsztatów OK. Serwis już teraz zaprasza na wiosenny przegląd klimatyzacji. Nasi mechanicy sprawdzą kompleksowo nie tylko samą klimatyzację, ale także stan filtra powietrza. Warto o nie dbać, by cieszyć się komfortową i bezawaryjną jazdą.

o Autorze

avatar

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne