Filtr powietrza, filtr kabinowy

23 mar
filtr kabinowy filtr powietrza

Filtr powietrza, filtr kabinowy

Do uruchomienia silnika potrzebne są trzy rzeczy: iskra, paliwo i powietrze. Świece zapłonowe zapalają mieszaninę powietrze / paliwo.Oczywiście, bez gazu, nie ma wyjścia. Do spalania paliwa potrzebne jest powietrze. Ale tylko filtr powietrza stoi między silnikiem a brudnym powietrzem na zewnątrz, który próbuje dostać się do środka i ukraść moc.

Znaczenie filtrów powietrza

Nowoczesne filtry powietrza blokują do 98 procent pyłu, pyłków i innych zanieczyszczeń. Wszystko po to by utrzymać twój silnik w dobrym zdrowiu. Wysokiej jakości filtr powietrza może zbierać cząsteczki kurzu o średnicy do 5,5 mikrona – w porównaniu do około 50 mikronów dla przeciętnego ludzkiego włosa. Jeśli filtr powietrza w samochodzie nie spełnia swojej funkcji, brud może przedostać się do silnika i z czasem dostać się do źródła oleju. Może to spowodować spustoszenie w drogich wewnętrznych elementach silnika, takich jak zawory i gniazda zaworów, pierścienie tłokowe i ścianki cylindrów.

Nawet, zanim wyrządzi drogie uszkodzenia, brudny filtr powietrza może zmniejszyć przepływ powietrza do silnika, pozbawiając pojazd mocy, zmniejszając wydajność i zużycie paliwa. Dlatego niektóre pojazdy wyścigowe działają bez filtra powietrza; woleliby ryzykować uszkodzenie silnika niż ryzyko obniżenia mocy i reakcji przepustnicy ze zwężonego przepływu powietrza przez brudny filtr.

Filtry kabinowe

Od 2001 roku większość samochodów została wyposażona w filtr kabinowy, który zapewnia czystość powietrza wewnątrz samochodu, a także brak kurzu, dymu i nieprzyjemnych zapachów, nawet gdy okna są zamknięte. Sprawdź w podręczniku użytkownika pojazdu zalecany harmonogram wymiany i dowiedz się, gdzie znajduje się filtr kabinowy. W zależności od marki i modelu pojazdu może być dostępnych kilka rodzajów filtrów, takich jak filtr kabinowy w postaci cząstek stałych lub filtr kabinowy z węglem aktywnym.

Filtr cząstek stałych działa podobnie jak filtr w systemie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w domu (HVAC) i może być naładowany elektrostatycznie w celu wychwycenia i zatrzymania drobnych cząstek zanieczyszczeń środowiskowych, takich jak kurz, sadza, pyłki, grzyby i bakterie. Filtr z węglem aktywnym ma zdolność zatrzymywania zapachów z kabiny samochodu poprzez wychwytywanie i utrzymywanie toksycznych i śmierdzących gazów, takich jak ozon, dwutlenek siarki, tlenek azotu i węglowodory. Często filtr kabinowy może być ukryty poza zasięgiem wzroku, ale jest łatwo dostępny pod deską rozdzielczą, za schowkiem lub w skrzyni powietrznej w komorze silnika. W zależności od lokalizacji filtr powietrza kabinowego można zmienić w ciągu 10 minut.

Aby Twój samochód działał lepiej – i aby zapewnić Ci większy komfort podczas jazdy – zachowaj aktualne filtry powietrza.

o Autorze

avatar

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne