Akumulator w czasie upałów. Na co uważać? Kiedy wymienić?

25 cze

Akumulator w czasie upałów. Na co uważać? Kiedy wymienić?

Problemy z akumulatorem podczas zimowych mrozów to typowy problem większości polskich kierowców. Akumulator samochodowy nie lubi niskich temperatur – to pewne. A jak jest w przypadku temperatur wysokich? Kłopoty z akumulatorem mogą niestety dopaść nas np. w trakcie wakacyjnej podróży, zwłaszcza podczas tych największych upałów. Przegrzany akumulator to problem niemały. Na co uważać, by do przegrzania nie doszło?

Poziom elektrolitu. Kiedy go sprawdzałeś?

Prawidłowy poziom elektrolitu w akumulatorze to podstawowy aspekt jego eksploatacji. Podczas dużych upałów poziom elektrolitu może bardzo szybko się obniżyć na skutek parowania wody. Postój w korku czy też jazda samochodem w wyjątkowo gorący dzień sprawią, że woda zawarta w elektrolicie po prostu wyparuje, co przełoży się na zanik mocy akumulatora a nawet jego trwałego uszkodzenia.

Elektrolit pozbawiony wody stosunkowo szybko zakwasza się, przez co dochodzi do zasiarczenia akumulatora. Taki proces stosunkowo często jest nieodwracalny i powoduje uszkodzenie baterii. Dlatego współczesne akumulatory wyposaża się w wskaźniki, dzięki którym jesteśmy informowani odnośnie problemów oraz konieczności uzupełniania elektrolitu.

Czym uzupełnić ubytek elektrolitu?

Tradycyjne akumulatory uzupełnia się przy pomocy wody destylowanej. Dlatego zanim wybierzemy się w podróż samochodem warto wyposażyć bagażnik w butelkę wody destylowanej. Może się okazać nieoceniona. Inaczej sprawa ma się w przypadku baterii bezobsługowych. Taki akumulator nie wymaga uzupełniania elektrolitu i w razie niskiej mocy należy go po prostu doładować poprzez podłączenie do prostownika.

Dlaczego należy pozbyć się osadu na klemach i kablach?

Niezależnie od rodzaju akumulatora należy pozbyć się osadu na klemach i kablach. Na zanieczyszczeniach powstaje duży opór, z którym bateria może sobie po prostu nie poradzić. Dlatego przed każdym dalszym wyjazdem warto oczyścić klemy i kable z wszelkich nalotów. Wystarczy szczotka i płyn a droga będzie znacznie bezpieczniejsza.

Kiedy wymienić akumulator?

Trwałość akumulatora wynosi obecnie kilka lat. Po pewnym czasie warto więc po prostu profilaktycznie wymienić akumulator na nowy. Innym sposobem będzie poczekać aż bateria po prostu odmówi posłuszeństwa. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji samochód może odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanej chwili.

Po akumulatory samochodowe od najlepszych marek na rynku zapraszamy do naszego sklepu z częściami do samochodów. Ponadto w ramach naszych usług warsztatowych oferujemy wymianę akumulatora w bardzo atrakcyjnej cenie.

 

o Autorze

avatar

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne