Wypadki drogowe w Polsce i na świecie
Wypadki drogowe jako nieszczęśliwe zdarzenia zaczęły przytrafiać się kierowcom wraz z pojawieniem się pierwszych pojazdów na drogach. Z roku na rok przybywało maszyn, a w konsekwencji zaczęła także rosnąć liczba kolizji. Obecnie zapełniają one niezbyt optymistycznie brzmiące statystyki. Najwięcej osób w wypadkach drogowych traci swoje życie, jak wynika z badań, w Chinach. Polska zaś na tle innych krajów europejskich należy do tych plasujących się niestety w czołówce. Wynika to z faktu, iż nasze drogi należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych, czy raczej kierowcy? Okresem, w którym szczególnie zwraca się uwagę na czarne statystyki są między innymi święta. Wówczas to na drogach szarżują nietrzeźwi i zarazem nieodpowiedzialni kierowcy. Natomiast na podium najbardziej bezpiecznych państw europejskich w ostatnich latach znalazła się Szwecja.
Wypadki drogowe – przyczyny
Nietrudno się domyślić, że najbardziej zawodnym ogniwem w ruchu drogowym jest oczywiście czynnik ludzki. To człowiek w głównej mierze ma wpływ na to, co może się wydarzyć w konsekwencji nieodpowiedzialnego zachowania, źle podjętych decyzji, czy też przysłowiowej brawury. Najczęstsze źródła wystąpienia wypadku na drodze to:
– niedostosowanie prędkości do warunków pogodowych oraz tych panujących na drodze;
– łamanie przepisów ruchu drogowego, w tym wymuszenie pierwszeństwa przejazdu lub wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu;
– niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy innymi autami;
– prowadzenie niesprawnych technicznie pojazdów;
– kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu oraz innych środków odurzających;
– brak należytej ostrożności, szczególnie w stosunku do pieszych, m.in. nieustąpienie im pierwszeństwa na pasach.
Skutki wypadków drogowych
Niestosowanie się do zasad panujących na drodze, w konsekwencji kończące się wypadkiem, może wywołać wiele nieprzyjemnych skutków urazowych, a nawet przyczynić się do śmierci uczestników ruchu drogowego. Bardzo często zapominamy, aby podczas jazdy zapinać pasy bezpieczeństwa, które nie bez powodu noszą taką nazwę. Skutkiem wypadków drogowych, poza potłuczeniem, są liczne uszkodzenia ciała, na przykład: rany, złamania, wstrząśnienie mózgu, urazy wewnętrzne, czy też uszkodzenie kręgosłupa. Objawy doznanych obrażeń mogą również rozwinąć się nawet do kilku tygodni po wypadku. Jednym z takich przypadków jest drętwienie kończyn, mogące stanowić objaw przepukliny kręgosłupa. Wiele osób także w wyniku traumatycznego przeżycia, jakim był wypadek cierpi na Zespół stresu pourazowego.
Rehabilitacja powypadkowa
Niezwykle istotne jest szybkie działanie w zakresie podjęcia odpowiednio wczesnej rehabilitacji, aby móc jak najszybciej wrócić do zdrowia, a przede wszystkim uniknąć trwałego kalectwa. Nie da się ukryć, iż sprawność dla każdego człowieka jest wartością najwyższą. Obecnie rehabilitacja jest na bardzo wysokim poziomie. Gabinety, jak np. Rehabilitacja Progresywna w Rzeszowie oferują nowoczesne metody przy jednocześnie indywidualnym precyzyjnym i kompleksowym podejściu do każdego pacjenta. Dlaczego tak ważne jest szybkie poddanie się zabiegom fizjoterapeutycznym? Wynika to z samej fizjologii człowieka. Powstawanie na przykład przykurczów lub zwłóknień jest procesem, którego rehabilitowanie odłożone w czasie może nie odwrócić już powstałych skutków.