Klimatyzacja samochodowa zimą

31 sty
klimatyzacja-samochodowa

Klimatyzacja samochodowa zimą

Klimatyzacja samochodowa- używaj jej także zimą

Parowanie szyb w samochodzie- przyczyny

Zaparowane szyby to kłopot, który występuje nie tylko zimą, ale akurat wtedy jest najbardziej uciążliwy. To nie tylko irytujące, gdy po uruchomieniu samochodu musimy czekać, aż szyby odparują, by móc ruszyć. To także niebezpieczne, gdyż zaparowane szyby ograniczają widoczność. Dodatkowo niebezpiecznym działaniem jest ciągła przecieranie przez kierowcę zaparowanej szyby, rozprasza to jego uwagę i sprzyja niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Zwiększona wilgotność powietrza w samochodzie sprzyja także rozwojowi grzybów i pleśni, a to już zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla alergików. Jak więc uniknąć parowania szyb? Włączona klimatyzacja samochodowa z pewnością pomoże…

Wilgoć w samochodzie

W okresie zimowym samochód w większym stopniu jest narażony na pojawienie się nadmiernej wilgoci we wnętrzu. Odpowiadają za to w znacznym stopniu zaśnieżone obuwie i mokre kurtki. Wnoszona na butach woda wsiąka w dywaniki, które nie mają szansy wyschnąć i będąc stale mokre, zwiększają wilgotność. Przy dużych różnicach temperatur, na jakie wystawiony jest nasz samochód zimą, szybko następuje skroplenie wilgotnego powietrza i osadzenie się pary na szybach. Nieszczelność nadwozia także wpływa na pojawienie się problemu zaparowanych szyb. Uszkodzone lub zużyte uszczelki drzwi i klapy bagażnika przepuszczają do środka wilgoć i zimne powietrze. Warto więc sprawdzić ich stan i zadbać o czystość.

Filtr kabinowy

Zaparowane szyby mogą być skutkiem niewłaściwie działającego systemu wentylacyjnego. Najczęściej problemem jest zapchany lub zużyty filtr kabinowy. Powoduje to słabszy przepływ powietrza i wilgoć nie jest w całości usuwana z pojazdu. Warto wymienić filtr kabinowy przy okazji przeglądu klimatyzacji. Nie jest to droga inwestycja, a przynosi wymierne korzyści. Jeśli filtr kabinowy był niedawno wymieniany, warto sprawdzić, czy nie jest zapchany liśćmi po jesiennych słotach.

Nagrzewnica

Przyczyna parowania szyb może być także awaria nagrzewnicy. Jeśli nie działa lub działa za słabo, nie nagrzeje szyb do odpowiedniej temperatury i na szybach pojawi się skroplona para wodna. Dodatkowo nieszczelna nagrzewnica jest przyczyną dodatkowego zawilgocenia i zanieczyszczenia samochodu, gdyż środek chłodzący nie tylko zwiększa wilgotność, ale także powoduje osadzanie się tłustego nalotu na szybach.

Nawiewy

Często przyczyną notorycznie zaparowanych szyb jest niewłaściwe ustawienie nawiewów. Powoduje to tylko krążenie zastanego powietrza w samochodzie, a nie zasysanie świeżego powietrza z zewnątrz.

Zaparowane szyby to irytujący zimowy problem wielu kierowców. Najczęściej można go uniknąć, właściwie eksploatując samochód, dbając o dobry stan techniczny nadwozia, dokonując regularnych przeglądów układów klimatyzacji. Czasem najprostsze czynności pomogą pozbyć się problemu- używanie klimatyzacji samochodowej, otrzepanie butów ze śniegu, przewietrzenie samochodu w garażu, wymiana wycieraczek na gumowe. Dbajmy, by zaparowane szyby nie były naszym problemem.

o Autorze

avatar

podobne w aktualnościach

Komentarze niedostępne